Informacje
 • Rejs zamiast podróży samolotem.
  Greta Thunberg płynie do USA

  14-08-2019 16:32 Wyruszy na szczyt ONZ

  18-metrowy jacht bez toalety i podróż przez niebezpieczny Atlantyk. Greta Thunberg wyrusza w rejs do Stanów Zjednoczonych na szczyt Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jej podróż ma być w pełni ekologiczna.

  Greta Thunberg, nastoletnia szwedzka działaczka na rzecz klimatu, wypłynie w środę z Plymouth na południu Anglii do Nowego Jorku, by tam wziąć udział w szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

  Aby uniknąć szkodliwej dla środowiska podróży samolotem, Thunberg wyruszy w transatlantycką podróż na 18-metrowym jachcie Malizia II, wyposażonym w panele słoneczne i podwodne turbiny, wytwarzające energię elektryczną na pokładzie, aby podróż odbyła się bez emisji szkodliwych substancji.

  Nie luksus, a prędkość

  Na początku sierpnia kapitan łodzi powiedział, że podróż może być bardzo niekomfortowa, ponieważ jacht został zaprojektowany z myślą o prędkości, a nie luksusie.

  - Nie ma pryszniców ani toalet, do wypróżniania posłuży niebieskie wiadro - powiedział.

  - Czuję, że mam chorobę morską i nie jest to komfortowe, ale mogłabym tak żyć. To trudne, kiedy pomyślę, że spędzę tu tylko dwa tygodnie, a potem wrócę i będę musiała żyć tak jak zawsze - przyznała Thunberg.

  Cała załoga obiecała, że podróż będzie przebiegała tak szybko jak to możliwe.

  Ta wyprawa może być jednak bardzo niebezpieczna, ponieważ na Atlantyku trwa obecnie sezon huraganowy.

  Zmniejszyć ślad węglowy

  - Przestając latać samolotami nie tylko zmniejszasz swój ślad węglowy, ale także wysyłasz sygnał innym ludziom, że kryzys klimatyczny jest rzeczywistością - powiedziała Thunberg.

  Aktywistka zamierza również wziąć udział w grudniowej konferencji w stolicy Chile Santiago, dotyczącej zmian klimatu.

  - Rozmowa w Stanach nie zmieni sytuacji, ale może pomóc w zwiększeniu świadomości. Myślę, że razem możemy spróbować coś zmienić - powiedziała na piątkowym antywęglowym spotkaniu w Niemczech.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nowa matematyka?
  A ile lotów wykonała jej ekipa? 6 lotów tam i z powrotem, czyli 12 lotów. Od kiedy 12 jest mniejsze od 1? Z czym do ludzi?
  ~zawiedziona /2019-08-22 10:10
 • orkiestra dęta
  wszystko to jest dęte i nie ma żadnego wpływu na rządzących tym światem. Dziewczynka przepłynie się tylko na niebieskim wiadrze. I tyle w temacie
  ~baba /2019-08-15 10:50
 • Cykliczość globalnego ocieplenia
  Nie wiem czy wiesz, że swoimi heroicznymi czynami przyczyniasz się do zwiększenia zamożności potentatów finansowych i pewnych elit? Globalne ocieplenie to ściema. Występowało już w przeszłości, miedzy innymi w średniowieczu. Świat się nie zawalił ani nie zginął. Przyszedł czas i wszystko skrajnie się zmieniło.To etap cykliczny, zmienia się co jakiś czas. Obecnie są elity, które z tego czerpią ogromne zyski. Miedzy innymi z opłat ekologicznych, za rzekome zatruwanie środowiska i i zwiększenie efektu cieplarnianego. Na występowanie dziury ozonowej, człowiek ze swojej niby szkodliwej działalności ma wpływ jedynie 3%. Resztę czyni przyroda, która rządzi się swoimi prawami, niezależnie od działań człowieka.
  ~zetka /2019-08-14 23:22
 • Rejs Grety Thunberg
  Greta, you’re great
  ~Witold /2019-08-14 20:31
 • Brawo
  Wspaniała dziewczyna, mądrzejsza niż wszyscy przywódcy świata razem wzięci!
  Rdeq /2019-08-14 20:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...