Informacje
 • Ratują zagrożone wyginięciem orangutany

  19-12-2020 20:30 W Indonezji
  Mała małpka w objęciach siostry Foto: Reuters | Video: Saint Louis Zoo Primate Keeper Ethan Riepl

  Dwie samice orangutana, krytycznie zagrożonego gatunku, mają trafić do ośrodka rehabilitacyjnego w Indonezji. Po rekonwalescencji powrócą do naturalnego środowiska.

  Tłum mediów i indonezyjskich urzędników z radością powitał dwie orangutanice - Ung Aing i Natalee, które opuściły Tajlandię w czwartek 17 grudnia. Przebywały tam przez trzy lata w ośrodku dla dzikich zwierząt "Khao Prathap Chang Wildlife Sanctuary", w prowincji Ratchaburi.

  Samice trafiły do tymczasowej woliery, gdzie zostaną poddane badaniom i obserwacji, w tym testom na COVD-19.

  - Po przeprowadzeniu testów orangutany zostaną wysłane do ośrodka rehabilitacyjnego w sanktuarium Danau Alo, znajdującym się w parku narodowym w prowincji Jambi na Sumatrze, do czasu, aż będą mogły wrócić do naturalnego środowiska - powiedział Rahmad Saleh, szef lokalnej Agencji Zasobów Naturalnych i Ochrony Przyrody. W 2017 roku orangutanice zostały przechwycone na granicy tajlandzko-malajskiej, gdzie próbowali je przemycić kłusownicy. Miały wtedy 4-6 lat.

  Zagrożone wyginięciem

  Kłusownicy polują na orangutany, żeby sprzedać je na czarnym rynku jako zwierzęta domowe lub jako składnik do preparatów medycyny tradycyjnej. Populacja ta stanęła również w obliczu zagrożenia związanego z degradacją siedlisk. Lasy, które są domem tych ssaków naczelnych, są wycinane pod nowe tereny uprawne na przykład oleju palmowego.

  WWF szacuje, że na wolności pozostało tylko około 100 tysięcy orangutanów borneańskich, a sumatrzańskich zaledwie około 7500.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....