Informacje
 • Ranni, brak wody i gruz na ulicach. Trzęsienie ziemi w Japonii

  09-04-2018 11:06 W najbliższym czasie możliwe są kolejne wstrząsy
  Trzęsienie miało magnitudę 6,1 Foto: Reuters | Video: ENEX

  Powalone bramy świątyń, gruzy na ulicach i brak bieżącej wody. To skutki trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek japońską prefekturę Shimane. Władze informują o pięciu rannych i ostrzegają, że w najbliższych dniach mogą pojawić się w tym rejonie kolejne wstrząsy.

  Jak podaje Japońska Agencja Meteorologiczna, poniedziałkowe trzęsienie miało magnitudę 5,8. Epicentrum wstrząsów umiejscowione było w odległości 9 kilometrów na północny wschód od miasta Oda. Jego hipocentrum szacuje się na 7 kilometrów pod powierzchnią ziemi.

  Wstrząsy odczuli mieszkańcy prefektury Shimane położonej nad Morzem Japońskim, w regionie Chūgoku, który jest najbardziej wysuniętym na zachód regionem Honsiu, czyli głównej wyspy państwa.

  Wystąpienie trzęsienia o tej sile może powodować powstawanie pęknięć oraz obsunięć ziemi, a także zawalenia ścian budynków.

  Japońska Agencja Meteorologiczna ostrzega, że w nadchodzących dniach w tym rejonie mogą pojawić się kolejne wstrząsy.

  Pięcioro rannych, ponad 100 domów bez wody

  - Na tę chwilę otrzymaliśmy raport o pięciu rannych osobach - powiedział na konferencji premier Yoshihide Suga. - Wiemy również, że z powodu pęknięcia rur, w 108 gospodarstwach zatrzymane zostały dostawy wody.

  Z dotychczasowych ustaleń wynika, że w mieście Oda na skutek trzęsienia zawaliła się brama lokalnej świątyni. Na ulicach leży gruz, a w domach, sklepach i restauracjach porządkowane jest rozbite szkło.

  Japońskie wojsko dostarcza mieszkańcom czystą wodę, która rozlewana jest do butelek i kanistrów. - Boję się, bo słyszałem w wiadomościach, że w najbliższych dniach możliwe są nawet silniejsze wstrząsy - powiedział mediom jeden z mieszkańców.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....