Informacje
 • Raniony zatrutymi strzałami słoń uciekł po pomoc do ludzi. Skąd wiedział, dokąd iść?

  25-09-2015 15:13 Dramatyczna próba przetrwania
  Raniony zatrutymi strzałami słoń uciekł po pomoc do ludzi. Skąd wiedział, dokąd iść?

  Słoniowi pomogli pracownicy ośrodka

  twitter.com/DSWT

  Zaatakowany i raniony w nogę słoń uciekł kłusownikom i przemierzył wiele kilometrów, żeby dotrzeć do ludzi, którzy mogą mu pomóc. Wraz z dwoma innymi słoniami dotarł do ośrodka, w którym nigdy wcześniej nie był. Skąd wiedział, że nie zostanie tam skrzywdzony, a otrzyma pomoc? Dzięki tzw. mapie mentalnej.

  W zeszłym miesiącu grupa trzech dzikich słoni została zaatakowana przez kłusowników. Zwierzętom udało się uciec, ale jedno z nich zostało poważnie ranione w nogę zatrutymi strzałami. Słonie przemierzyły wiele kilometrów, żeby trafić do ośrodka dla osieroconych słoni i nosorożców David Sheldrick Wildlife Trust (DSWT).

  Skąd słonie wiedziały, że znajdą tam pomoc, skoro nigdy tam nie były?

  Mapy mentalne

  Ranny zatrutymi strzałami samiec miał z dwoma samicami, wychowanicami ośrodka, potomstwo. Młode przyszły na świat w 2011 r., a pracownicy placówki nadali im imiona Mwende i Yetu.

  Słonie mają niezwykłe zdolności rozumowania i są w stanie stworzyć bardzo szczegółowe tzw. mapy mentalne, które pomagają im poruszać się po ich terenie. Tak więc niewykluczone, że samice, z którymi spółkował ranny samiec, "przekazały" mu informację na temat bezpiecznego miejsca.

  Mapy mentalne w przypadku grupy zwierząt to zbiór wyobrażeń członków tej grupy, zawierający informacje o przestrzennej organizacji danego terenu np. sawanny, na której mieszkają. Wyobrażenia pełnią funkcję mapy i stanowią podstawę zachowań w przestrzeni. Podejmowane przez pojedyncze zwierzę lub stado decyzje wynikają właśnie z jej znajomości. Tym sposobem zwierzęta wiedzą, gdzie jest bezpiecznie, a w którym miejscu należy uważać na czyhające drapieżniki. Orientują się, gdzie są wodopoje i gdzie można znaleźć pożywienie. Takie mapy mentalne przekazywane są z pokolenia na pokolenie oraz przez doświadczenie.

  Pomoc

  Po dotarciu do placówki, rannym słoniem natychmiast zajęli się pracownicy. Dostał dawkę trzech środków uspakajających dla byków. Gdy spał ranę oczyszczono, wypełniono antybiotykami i opatrzono. Pozostałe dwa słonie również obejrzano i opatrzono im skaleczenia. Kiedy zwierzęta doszły do siebie, wypuszczono je na wolność. Mimo to, co jakiś czas pokazują się w ośrodku.

  Jak poinformowali pracownicy ośrodka, cała trójka ma się dobrze, a ich rany goją się znakomicie.

  Zagrożony gatunek

  Słonie to od 1970 r. zagrożony gatunek. Przede wszystkim przez kłusownictwo i zmuszanie ich do pracy na rzecz ludzi w Azji Południowo-Wschodniej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ranny
  z dwoma - to samcami
  mund /2015-09-26 14:56
 • likwidacja
  zapolować na tych kłusowników
  ~hhhh /2015-09-26 14:20
 • zwierzęta
  im więcej poznaje ludzi tym mocniej kocham zwierzęta -george bernard shaw-
  ~jonasz /2015-09-26 09:17
 • Trueunbelievable
  Uwierzcie w reinkarnacje,dlatego nie mają mowy aby nam nie powiedzieć.
  ~Astunningtrue /2015-09-26 09:07
 • Piękne zwierzęta
  Piękne
  ~Aaa /2015-09-26 08:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...