Informacje
 • Przez dziewięć dni woda wyrzuciła
  na brzeg cztery martwe płetwale

  12-04-2021 08:25 Wiadomo, dlaczego zginęły dwa z nich
  Wieloryb uciekł z pontonu i ponownie pływał w rzece Foto: Reuters/The Marine Mammal Center | Video: Reuters/Steve Adams

  W ciągu dziewięciu dni wody Zatoki San Francisco w Kalifornii wyrzuciły na brzeg cztery martwe pływacze szare. Znana jest przyczyna śmierci dwóch z nich.

  Dwa martwe pływacze szare znaleziono na plaży 31 marca, a kolejne dziewięć dni później - 8 kwietnia. Jak poinformowała organizacja The Marine Mammal Center, sekcja zwłok wykazała, że dwa wieloryby zginęły w wyniku zderzenia ze statkami. Trwa dochodzenie w sprawie przyczyny śmierci pozostałych.

  Pływacz szary (Eschrichtius robustus) jest gatunkiem ssaka z rodziny płetwalowatych (Balaenopteridae). Każdej zimy odbywa podróż z Arktyki do Kalifornii, gdzie łączy się w pary i rozmnaża. Latem wraca na wody arktyczne, gdzie żeruje.

  Populacja się zmniejsza

  Najczęstszymi przyczynami śmierci tych zwierząt są niedożywienie lub zaplątanie się w sieci rybackie. Jak wyjaśnił doktor Jeff Boehm z organizacji The Marine Mammal Center, pierwsza przyczyna jest związana prawdopodobnie ze zmianami klimatu. Gdy temperatura wody rośnie, nie jest ona wystarczająco bogata w tlen i tym samym w organizmy, którymi płetwale się żywią.

  Pływacz szary nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, ale jego populacja szybko się zmniejsza. Według ostatniego badania z 2016 roku przeprowadzonego przez amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) populacja pływacza szarego wynosiła 27 tysięcy osobników. Od tego czasu jedna czwarta zmarła.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....