Informacje
 • Pożary w Australii nie ustają.
  Strażak zginął w walce z ogniem

  12-01-2020 12:01 Bilans wzrósł do 28 osób
  Żołnierze zaangażowali się w pomoc skrzywdzonym zwierzętom Foto: PAP/EPA/SGT BILL SOLOMOU/ ROYAL AUSTRALIAN AIR FORCE HANDOUT | Video: Facebook.com/australianarmy

  W wyniku trwających od trzech miesięcy pożarów w Australii zginęło już 28 osób. W najbliższych dniach pogoda ma być spokojniejsza, jednak według prognoz, to jeszcze nie koniec upałów.

  Wzrósł tragiczny bilans pożarów w Australii. Kolejną ofiarą jest strażak, który zginął podczas dogaszania pożaru w stanie Wiktoria. Jak zapowiedział premier kraju Scott Morrison, w sprawie śmierci mężczyzny zostanie przeprowadzone dochodzenie.

  Pożary buszu nie należą do niezwykłych zjawisk występujących w Australii w porze letniej. Tegoroczny sezon pożarowy rozpoczął się jednak wcześniej niż zwykle - busz płonie od prawie trzech miesięcy. Z uwagi na postępujące zmiany klimatu pożary są coraz trudniejsze do opanowania.

  >> CZYTAJ WIĘCEJ: "Teraz susze będą coraz częstszym zjawiskiem". Zmiany klimatu a pożary

  Do tej pory spłonął obszar o powierzchni 10,3 miliona hektarów, odpowiadający mniej więcej terytorium Korei Południowej. W Nowej Południowej Walii w niedzielę płonie nadal 111 pożarów, z czego 40 nie zostało jeszcze opanowanych. W stanie ponad dwa tysiące domów zostało zniszczonych.

  Departament Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego Australii Zachodniej przekazał w niedzielę, że wymykający się spod kontroli ogień na południu stanu jest nieprzewidywalny i stanowi potencjalne zagrożenie dla ludzi i budynków.

  Jak prognozują australijscy meteorolodzy, przez kilka najbliższych dni w kraju nastąpi poprawa warunków pogodowych, co może dawać nadzieję na zapanowaniem nad szalejącymi pożarami. Jednak władze ostrzegają, że ochłodzenie będzie chwilowe, a upały mają jeszcze powrócić.

  Krytyka rządu

  Premier Morrison odrzucał wszelkie powiązania między prowadzoną przez swój rząd polityką klimatyczną a pożarami buszu. Stojąc w obliczu rosnącej presji społeczeństwa, zaznaczył, że polityka będzie prowadzona w kierunku poprawy sytuacji ekologicznej i działania w sprawie ograniczenia emisji.

  - Chcemy zrobić wszystko, by zredukować emisje, a także być w tym coraz lepsi - stwierdził.

  >> CZYTAJ TAKŻE: Australia płonie. Australia kopie węgiel. Australia truje

  Morrison spotkał się z ogromną krytyką ze strony Australijczyków i opozycji mówiącą o tym, że jego rząd nie podjął odpowiednich działań przed rozpoczęciem sezonu pożarowego. Premier przyznał, że gdy ogień zaczął trawić kraj, można było zaangażować się bardziej.

  - Były rzeczy, z którymi można było poradzić sobie od razu znacznie lepiej - powiedział.

  Lider opozycji Anthony Albanese powiedział z kolei w niedzielę, że rząd federalny powinien był działać wcześniej, aby zaradzić tej katastrofie. - Faktem jest, że pożary buszu nie uznają granic państwowych i terytorialnych - powiedział dziennikarzom Albanese.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...