Informacje
 • Pożary trawią lasy Portugalii.
  Spłonęło już 215 tysięcy hektarów

  10-08-2015 09:40 Najgorsza sytuacja występuje na południu kraju

  Portugalia zmaga się z bezlitosnym żywiołem. Ogień trawi hektary lasów. Najgorzej ma się sytuacja na południu.

  Tysiące strażaków walczą z pożarami, które wywołują ogromne szkody w Portugalii. Ogień trawi hektary lasów. Powodem tego jest wiatr oraz wysoka temperatura i susza, które nie odpuszczają od dłuższego czasu.

  Liczba ofiar rośnie

  Ponad 80% kraju walczy z suszą. Najgorzej wygląda sytuacja na południu, gdzie płonie prowincja Algarve-jeden z sześciu regionów Portugali. Jest to najbardziej turystyczna część państwa. Wczoraj (9 sierpnia) sytuacja wymykała się spod kontroli.

  Na południu Portugali walczy ponad 500 strażaków i są wspierani przez 240 żołnierzy. Płomienie obejmują coraz większą powierzchnię. Silny wiatr tylko wspomaga rozprzestrzenianie się ognia.

  Jak wczoraj wieczorem informowały lokalne media, największy pożar znajdował się w okolicach miasta Lagos na południowo-zachodnim wybrzeżu, bardzo szybko się rozprzestrzeniał i był niezwykle trudny do opanowania.

  Proszą o pomoc

  Na północy Portugalii sytuacja ma się lepiej. Prawie 2,5 tysiąca mieszkańców, którzy byli ewakuowani, mogli powrócić do swoich domów. Otwarte zostały również drogi, które wcześniej były zamknięte.

  Pożary pochłonęły w tym roku już 215 tysięcy hektarów. Władze Portugalii o sytuacji mówią jako o katastrofie narodowej. Kraj zwrócił się z prośbą do Unii Europejskiej o pomoc finansową na odbudowanie szkód wyrządzonych przez żywioł.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...