Informacje
 • Pożary trawią kolejne części Australii. Spłonęło pół miliarda zwierząt i osiem milionów hektarów terenu

  06-01-2020 09:16 Ogień zaatakował Wyspę Kangura
  Żołnierze zaangażowali się w pomoc skrzywdzonym zwierzętom Foto: Wizualizacja 3D obszarów zajętych przez ogień w Australii od 5.12 do 5.01 (NASA/Anthony/TwitterThe Big Data Stats) | Video: Facebook.com/australianarmy

  Pożary w Australii strawiły już osiem milionów hektarów terenu buszu. W ciągu ostatnich dni ogień zajął Wyspę Kangura, znajdującą się na południe od wybrzeża kraju. Zginęły dwie osoby. Zniszczony został Park Narodowy Flinders Chase.

  Pożary w Australii atakują już nie tylko części kontynentalnej kraju. Ogień pojawił się na Wyspie Kangura, trzeciej co do wielkości australijskiej wyspy.

  Ogień spustoszył około jedną trzecią jej powierzchni. Zginęły dwie osoby. Pożar zniszczył Park Narodowy Flinders Chase w zachodniej części wyspy, w którym żyją koale, kangury, rzadkie gatunki ptaków i torbacze, jednak nie ma informacji o liczbie zwierząt, które zginęły.

  Wyspę zamieszkują koale wolne od chorób, a pszczoły produkują najczystszy miód. Wyspa Kangura jest też domem dla jednego z najrzadziej występujących australijskich torbaczy.

  Poniższa wizualizacja, wykonana na podstawie danych NASA, pokazuje obszary dotknięte ogniem w okresie od 5 grudnia 2019 roku do 5 stycznia 2020 roku.

  500 milionów zwierząt, osiem milionów hektarów terenu

  W wyniku szalejącego ognia w południowo-wschodniej części Australii zginęło 25 osób. Policja potwierdziła śmierć 71-letniego mężczyzny, który od 31 grudnia 2019 roku był uznawany za zaginionego.

  Holokaust zniszczenia - tak określił sytuację związaną z pożarami niszczącymi Australię John Woinarski z Centrum Odzyskiwania Zagrożonych Gatunków w Australii. - Niektóre gatunki mogły całkowicie wyginąć - dodał.

  Niektórzy eksperci szacują, że od września zginęło w Australii już około 500 milionów zwierząt. Jak powiedział premier kraju Scott Morrison, w tym cztery tysiące sztuk bydła i owiec.

  Do tej pory pożary spustoszyły obszar o powierzchni osiem milionów hektarów (80 tysięcy kilometrów kwadratowych). To w przybliżeniu tyle, ile wynosi powierzchnia Austrii.

  >>> CZYTAJ O WARUNKACH POGODOWYCH W AUSTRALII
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • biedne zwierzaki-nie mogę już na to patrzeć
  człowiek do tego doprowadził i człowiek ma to gdzieś, a ONZ to co robi ?. Powinny być międzynarodowe siły do walki z pożarami, ale co już się stało to się nie odwróci
  ~ass66 /2020-01-07 09:15
 • gość
  tak to jest koale bawią się zapałkami kangury palą ćmiki inni strzelają petardami i pożar gotowy.
  ~uty /2020-01-07 08:03
 • Bez porównania!
  "Pożar lasu w nadleśnictwie Rudy Raciborskie – największy pożar, jaki miał miejsce w Polsce oraz Europie Środkowej po II wojnie światowej[1]. Trwał od 26 do 30 sierpnia 1992 i strawił 9062 ha (90,62 km²). "
  ~mrB /2020-01-06 21:28
 • a nie mozna
  A czy nie mozna zrobic kratery za pomoca wysadzenia o duzej szerokosci . Poprostu tak jak kiedys robili .A nie ganaiac z ogniem tylko nim kierowac .
  ~Babcia /2020-01-06 17:49
 • Tragedia
  Chyba już niemożliwe jest żeby to ugasić ;/
  ~Mateusz /2020-01-06 14:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....