Informacje
 • Pożar w okolicy Góry Stołowej. Dobę trwała z nim walka

  19-04-2021 19:50 Ponad 250 strażaków walczyło z żywiołem
  Pożar w RPA Foto: PAP/EPA/NIC BOTHMA | Video: Reuters

  To była trudna doba dla strażaków, którzy walczyli z pożarem w okolicy Góry Stołowej w Kapsztadzie. Ogień błyskawicznie się rozprzestrzeniał, ewakuowano mieszkańców pobliskich terenów. Po zaciekłej walce z żywiołem udało się go opanować.

  Po ponad 24 godzinach strażacy opanowali pożar, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek na Diablim Szczycie, w okolicy Góry Stołowej w Kapsztadzie. Wiatr wiejący z prędkością do 45 kilometrów na godzinę utrudniał działanie helikopterom wodnym. Ponad 250 strażaków walczyło z szybko rozprzestrzeniającymi się ogniem. Władze Kapsztadu poinformowały, że mieszkańcy dzielnicy Vredehoek musieli opuścić swoje domy "zapobiegawczo", ponieważ porywisty wiatr błyskawicznie roznosił płomienie.

  Ranni strażacy

  Jak przekazał burmistrz Kapsztadu - Dan Plato - pożar strawił ponad 400 hektarów roślinności w Parku Narodowym Góry Stołowej. Zdążył już zniszczyć częściowo gmach Uniwersytetu Kapsztadzkiego, w tym jego bibliotekę, zabytkowy młyn oraz restaurację znajdującą się w pobliżu pomnika Cecila Rhodesa.

  Dwóch strażaków odniosło rany oparzeniowe i trafiło do szpitala. Agencja AP podała, że aresztowano mężczyznę w wieku około 30 lat podejrzanego o dokonanie podpalenia. Zatrzymano go po tym, jak świadkowie zgłosili, że widzieli poruszające się wśród płomieni trzy osoby, które zaprószały ogień.

  Pożar zmusił studentów Uniwersytetu Kapsztadzkiego w niedzielę do ewakuacji, ponieważ zapłonęło kilka budynków kampusu, w tym biblioteka, w której znajdują się historyczne książki i skrypty.

  - Jeśli chodzi o szkody w zabytkowych budynkach, są one dość znaczne - powiedziała na spotkaniu z mediami Arlene Wehr, komendant miejskiego oddziału straży pożarnej.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...