Informacje
 • Pożar w Kalifornii. "Dostałam SMS od sąsiada: wszystko w porządku? Twoja ulica płonie"

  04-12-2020 21:15 Rozprzestrzenianie się ognia wzmaga silny wiatr
  Pożary w 2018 i 2019 roku na świecie Foto: PAP/EPA/CHRISTIAN MONTERROSA | Video: ESA

  Strażacy zmagają się z pożarem, który wybuchł w Południowej Kalifornii. Walkę z ogniem utrudniają silny wiatr i niska wilgotność powietrza. Dwóch strażaków zostało rannych.

  Pożar Bond Fire wybuchł w środę około godziny 22 w hrabstwie Orange. Zmusił około 25 tysięcy jego mieszkańców do ewakuacji. Ogień szybko się rozprzestrzeniał przez wiejący tam suchy, pustynny wiatr fenowy Santa Ana.

  - Strażacy pracowali całą noc, próbowali powstrzymać rozprzestrzenianie się pożaru - powiedział Paul Holaday, kapitan straży pożarnej w hrabstwie Orange na filmie zamieszczonym w piątek na Twitterze. Dodał, że podczas walki z żywiołem dwóch strażaków zostało rannych i trafiło do szpitala.

  Bond Fire pochłoną już 2589 hektarów ziemi. Prawdopodobnie przyczyną jego wybuchu była awaria generatora prądu jednego z mieszkańców ulicy Bond Street. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa wydała w piątek czerwone alarmy przed silnym wiatrem, który utrudnia gaszenie.

  - Dostałam SMS od mojego sąsiada: wszystko w porządku? Twoja ulica płonie - powiedziała Reutersowi Giovanna Gibson, 60-letnia mieszkanka ulicy Bond Street, gdzie prawdopodobnie wybuchł pożar.

  Od początku roku pożary w Kalifornii pochłonęły obszar 17 tysięcy kilometrów kwadratowych  - podał kalifornijski Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej (California Department of Forestry and Fire Protection).

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...