Informacje
 • Pożar lasu sosnowego we Francji.
  Ryzyko kolejnych zwiększają upały

  31-07-2020 13:20 Obowiązują alarmy
  Pożary w 2018 i 2019 roku na świecie Foto: ENEX | Video: ESA

  Na południowym zachodzie Francji wybuchł pożar. Ogień pochłonął 165 hektarów lasu sosnowego. W kraju obowiązują też alerty przed upałem i burzami.

  Upały we Francji zwiększają zagrożenie pożarami. We francuskim Kraju Basków, przy granicy z Hiszpanią, w południowo-zachodniej Francji, z nieznanych dotąd przyczyn po południu w czwartek wybuchł pożar. Ogień strawił 165 hektarów lasu sosnowego w miejscowości Anglet. W czwartek temperatura przekroczyła tam 41,9 stopnia Celsjusza - podały francuskie służby meteorologiczne Meteo-France. Jak podają lokalne media, spłonął co najmniej jeden dom.

  Ewakuowano mieszkańców

  Setki strażaków walczyły wieczorem i nocą z ogniem. W akcji gaszenia pomagały dwa samoloty zrzucające wodę.

  Pożar wstępnie opanowano w piątek rano, ale strażacy musieli ewakuować kilkudziesięciu okolicznych mieszkańców - podały lokalne władze, na które powołuje się francuska agencja prasowa AFP. W wyniku pożaru ucierpiało co najmniej siedem gospodarstw. Sześciu mieszkańców, pięciu policjantów i strażak zostali odwiezieni do szpitala z powodu zatrucia dymem.

  Alerty przed upałem i burzami

  W piątek w 13 departamentach Francji wydano ostrzeżenia przed upałem. Alerty obowiązują w: Ain, Loarze, Górnej Loarze, Saonie i Loarze, Doubs, Jurze, Cote-d'Or, Rodanie, Ardeche, Drome, Isere, Sabaudii i Górnej Sabaudii. Z powodu upałów oraz związanego z falą ciepła zanieczyszczenia powietrza, policja wprowadziła w piątek ograniczenia w ruchu drogowym między innym w regionie stołecznym Ile-de-France, w Lyonie i znajdujących się pod Lyonem miejscowości Villeurbanne i Caluire-et-Cuire.

  Ponadto w 19 departamentach ogłoszono alert przed burzami. Synoptycy prognozują na piątkowe popołudnie gwałtowne burze. Wyładowaniom towarzyszyć będą silne porywy wiatru.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....