Informacje
 • Powstały nowe siły specjalne. Do obrony nosorożców

  03-07-2019 19:20 Indie walczą z kłusownikami
  Dyrektor warszawskiego zoo o odcinaniu rogów nosorożcom Foto: flickr/Lip Kee(CC BY-SA 2.0) | Video: TVN24

  W Indiach powstały Siły Specjalne Ochrony Nosorożców (SRPF). Ta licząca 82 funkcjonariuszy paramilitarna jednostka będzie służyć w parku narodowym Kaziranga w stanie Asam, a jej zadanie to powstrzymanie kłusowników, którzy od 2013 roku zabili 101 nosorożców.

  Nowa jednostka liczy 74 mężczyzn i osiem kobiet. Przez ponad 10 miesięcy przechodzili specjalistyczny trening w tropieniu i działaniach wojskowych w dżungli.

  - Przeszli szkolenie z posługiwania się różnymi typami broni wykorzystywanej w obławach policyjnych - powiedział dziennikowi "The Indian Express" dyrektor parku Kaziranga, Karmashree Sivakumar.

  Specjalnie wyszkolona jednostka

  Jego zdaniem taka specjalna jednostka jest bardzo potrzebna w parku narodowym, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  - SRPF jest dodatkową siłą obok Sił Ochrony Lasów Asamu i jest wyszkolona pod kątem operacji związanych z ochroną nosorożców. To wielkie wzmocnienie w walce z kłusownikami - zapewnił.

  W ciągu ostatnich lat zabito ponad 100 nosorożców

  Władze zdecydowały się powołać do życia nową jednostkę już w 2015 roku, a rekrutacja zakończyła się w roku 2018. W latach 90. nikt nie walczył z kłusownikami. Rząd Indii koncentrował się wtedy na zwalczaniu grup rebeliantów, którzy dokonywali krwawych ataków na cywilów i jednostki policji.

  Wiarygodne statystyki dotyczące zabitych nosorożców zaczęto prowadzić w ostatniej dekadzie. W tym czasie najgorsze były lata 2013 i 2014, gdy kłusownicy zabili po 27 zwierząt. W kolejnych latach liczba zabitych nosorożców spadała. Przez ostatnie sześć lat łącznie zabito 101 chronionych nosorożców.

  Surowe kary

  W stanie Asam na północnym wschodzie Indii obowiązują najsurowsze w kraju kary za kłusownictwo. Winnym grozi do 7 lat więzienia i 50 tys. rupii (2,7 tys. zł) grzywny. Pod koniec czerwca wyroki w takiej wysokości dla pięciu skazanych orzekł sąd w dystrykcie Chirang.

  Według oficjalnych danych od 2015 roku w całych Indiach aresztowano za kłusownictwo 2,2 tys. osób, z których skazano zaledwie 126.

  W parku Kaziranga o powierzchni 430 km kwadratowych żyje 2,4 tys. nosorożców.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...