Informacje
 • Powodzie. W Albanii ofiary śmiertelne, w Serbii najgorsza sytuacja od 1972 roku

  09-11-2016 19:26 Na Bałkanach załamanie pogody
  Powodzie. W Albanii ofiary śmiertelne, w Serbii najgorsza sytuacja od 1972 roku

  Powódź w Albanii

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Albanii

  Z powodu dużych opadów deszczu w Albanii i Serbii pojawiła się powódź. Są ofiary. Zniszczeniu uległy drogi, zamknięto szkoły i ewakuowano ludzi.

  We wtorek w Albanii w związku z intensywnymi opadami deszczu wystąpiły powodzie. W ich wyniku zginęły trzy osoby. Jedna z ofiar została porwana przez wody powodziowe w swoim samochodzie. Druga ofiara utopiła się w rzece w Tiranie. Ostatnia z ofiar poniosła śmierć, gdy została zdmuchnięta z dachu przez silny wiatr.

  Bardzo złe warunki pogodowe wystąpiły w Albanii w nocy z wtorku na środę i w środę. Opady z 24 godzin w okolicy Tirany wyniosły we wtorek ok. 100 l/mkw.

  Ewakuacja ludzi i zniszczone drogi

  Szkoły zostały zamknięte, a wojsko i służby ratunkowe ewakuowały ludność z zagrożonych terenów. Ministerstwo Obrony Narodowej wysłało 30 żołnierzy, sześć samochodów i małe łódki do okręgu Lezha na północy Albanii, skąd ewakuowano trzy rodziny.

  Wiele dróg, m.in. nowa autostrada łącząca Tiranę z głównym portem Durres, uległo zniszczeniu. Ruch drogowy przekierowano na starą, wybudowaną w czasach komunizmu, drogę. Woda zalała fabryki i magazyny dużych przedsiębiorstw, ulokowane wzdłuż autostrady do Durres. Zniszczone drogi w innych regionach kraju odcięły od świata wiele wsi.

  Nisko położone regiony rolnicze na północnym zachodzie Albanii zostały podtopione, a mosty na górzystym terenie na północy kraju uległy zniszczeniu.

  Zerwane linie wysokiego napięcia

  Wiele linii wysokiego napięcia zostało zerwanych, ale większość naprawiono do wieczora we wtorek. Woda z wodociągu w Tiranie była mocno zanieczyszczona przez błoto.

  Dwa promy nie mogły przybić do portu w mieście Vlore. Na obu statkach były setki pasażerów.

  Ulewne deszcze pod koniec tygodnia przesuną się w kierunku środkowej i południowej Albanii. Mimo ogromnych zniszczeń, duże opady deszczu przyniosą także pozytywny efekt. Zasilą trzy duże elektrownie wodne na rzece Drin.

  Historyczna powódź w Serbii

  W związku z intensywnymi opadami deszczu powodzie wystąpiły również w południowej Serbii. Woda zgromadziła się na ulicach miast. W miejscowości Sjenica policjanci osobiście kierowali ruchem drogowym. Władze miasta wniosły stan wyjątkowy, ponieważ wiele posesji znalazło się pod wodą. W ciągu 15 godzin spadło tam 50 l/mkw. deszczu.

  Woda wielu rzek wystąpiła z brzegów. W rezultacie powódź dotknęła także miasto Tutin. Lokalne władze twierdzą, że ostatnia tak duża powódź w tym mieście miała miejsce w 1972 roku.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • :)
  "W miejscowości Sjenica policjanci osobiście kierowali ruchem drogowym" - LOL
  ~policjant /2016-11-10 10:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...