Informacje
 • Powódź zagraża 1200-letniemu posągowi Wielkiego Buddy

  19-08-2020 16:46 Rekordowe ilości wody

  Wody w górnym biegu chińskiej rzeki Jangcy jest tak dużo, że po raz pierwszy od 1949 roku przykryła część stóp Wielkiego Buddy z Leshan. To zabytkowy posąg z listy światowego dziedzictwa UNESCO. W związku z podnoszącym się poziomem wody ewakuować musiało się 100 tysięcy osób.

  Chiny od miesięcy walczą z powodziami. Najtrudniejsza sytuacja jest w poudniowo-zachodniej prowincji Syczuan, gdzie po ulewnych opadach deszczu w ciągu ostatnich dni znacznie podniósł się poziom wody w rzece Jangcy. Władze prowincji pierwszy raz w historii wprowadziły alarm najwyższego stopnia.

  Podnoszący się poziom wody w górnym biegu rzeki Jangcy, znajdującym się na terenie Syczuanu, wymusił ewakuację 100 tysięcy osób i zagroził 1200-letniemu Wielkiemu Buddzie z Leshan. To wykuty w skale 71-metrowy posąg wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest jednym z największych posągów Buddy na świecie.

  Jak poinformowała telewizja państwowa CCTV, błotnista woda po raz pierwszy od 1949 roku przykryła część stóp Wielkiego Buddy. Pracownicy otaczającego posąg parku, policja i wolontariusze usiłują chronić monument.

  W lipcu pisaliśmy o tym, jak woda podtapiała 700-letnią świątynię w mieście Ezhou w prowincji Hubei.

  Rekordowe ilości wody

  Według rządowej Komisji Zasobów Wodnych Jangcy w niektórych stacjach monitorujących woda na rzece Jangcy przekroczy poziom gwarantowanego bezpieczeństwa o ponad pięć metrów.

  Oczekuje się, że Zapora Trzech Przełomów - gigantyczna elektrownia wodna zbudowana między innymi w celu zapanowania nad wodą w Jangcy - będzie przyjmować w środę 74 tysiące metrów sześciennych wody na sekundę, czyli najwięcej, odkąd została ukończona - przekazało Ministerstwo Zasobów Wodnych (CWRC). Zapora ogranicza ilość wody wypływającej w dół rzeki, a jej nadmiar przechowywany jest w rezerwuarze, w którym woda od ponad miesiąca przekracza oficjalny poziom alarmowy o ponad 10 metrów - podkreśla Agencja Reutera.

  Władze starają się wykazać, że kaskada olbrzymich tam i rezerwuarów zbudowanych wzdłuż górnego biegu Jangcy uchroniła region przed najgorszymi skutkami tegorocznych powodzi, ale według krytyków projekty te dodatkowo pogarszają sytuację - pisze Reuters.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...