Informacje
 • Powódź w Chinach zabiła już 154 osoby

  23-07-2016 21:44 Ewakuowano kilkaset tysięcy mieszkańców
  Powódź w Chinach zabiła już 154 osoby

  Chiny zmagają się z powodzią po ulewnych deszczach

  PAP

  Ulewne deszcze przez kilka dni nawiedzały Chiny. Najbardziej ucierpiała północna część kraju, gdzie rzeki wylały z brzegów, nastąpiły osuwiska ziemi, zniszczonych zostało wiele domów.

  Mieszkańcy północy kraju mają wielkie pretensje do lokalnych władz i skarżą się na to, że nie było żadnych ostrzeżeń przed gwałtowną i błyskawiczną powodzią. Najbardziej ucierpiała prowincja Hebei, gdzie zginęło 114 osób, a 111 uważa się za zaginione. Ewakuowano tutaj ok. 300 tys. osób. Władze pomagają mieszkańcom rozdając namioty, koce, kalosze i generatory prądotwórcze. W mieście Xingtai zginęło 25 osób, a 13 innych jest zaginionych. Wioska Daxian została zatopiona w środę, wcześnie rano, gdy mieszkańcy jeszcze spali. Osiem osób, w tym troje dzieci, zostało zabitych.

  Władze przepraszają

  W sobotę burmistrz Xingtai przeprosił publicznie za to, co się stało. Na konferencji prasowej potwierdził, że brak ostrzeżeń przed powodziom był poważnym błędem. Stwierdził jednak, że było to trudne do przewidzenia, gdyż wydawało się, iż zagrożenie powodzią jest niewielkie. Dlatego urzędnicy nie ostrzegli przed niebezpieczeństwem. Burmistrz obiecał jednak przeprowadzenie dokładnego dochodzenia i wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do odpowiedzialnych za to osób.

  Powodzie w Chinach przytrafiają się bardzo często, powodując olbrzymie straty.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nikt nie zauwarzył
  Więcej ofiar tej powodzi niż zabitych w ostatnim czasie przez szaleńców. Nikt z przywódców świata nie złożył Chinom kondolencji, nie łączy się w bólu i cierpieniu z nimi.
  Zosia I /2016-07-24 10:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...