Informacje
 • "Powódź stulecia" i żar, przez który płonie busz. Australia w pułapce pogody

  02-02-2019 12:44 Ubiegły miesiąc okazał się najcieplejszym w historii kraju

  Powodzie, rekordy gorąca, pożary. W Australii pogoda, którą kształtuje wyż znad Morza Tasmańskiego, jest niebezpieczna.

  O "powodzi stulecia" mówi się w stanie Queensland we wschodniej Australii. Rzeki wylały tam pod wpływem nieustannie padającego deszczu.

  - W wielu regionach, między innymi w Bluewater, Palumie, Black River i Woolshed w ciągu ostatnich siedmiu dni spadło ponad 1000 litrów deszczu na metr kwadratowy - powiedziała dyrektor ds. zagrożenia powodziowego w stanie Queensland Victoria Dodds.

  Zagrożone tysiące domów

  Powódź zniszczyła już około 300 budynków. Władze spodziewają się, że w nocy z soboty na niedzielę liczba dosięgniętych przez powódź domów wzrośnie do około 400-500. Jeśli opady utrzymają się do niedzieli włącznie, zniszczonych może ich zostać około 10-20 tysięcy. Wiele dróg jest nieprzejezdnych.

  Premier Queensland Annastacia Palaszczuk powiedziała w piątek, że policja otrzymała pozwolenie na ewakuowanie mieszkańców w promieniu 100 kilometrów od strefy katastrofy. Dodała, że aby zapewnić bezpieczeństwo, 58 szkół i przedszkoli publicznych ma zostać zamkniętych na czas powodzi.

  Lokalne władze wydały w sobotni poranek wiele ostrzeżeń przed powodziami. Na całym obszarze stanu rozmieszczono ponad 36 tysięcy worków z piaskiem. Poproszono również mieszkańców, aby unikali przebywania poza domem, a w razie pogorszenia warunków przenieśli się na wyższe kondygnacje.

  To skutki monsunu

  Za powodziami stoi monsun, czyli sezonowy układ wiatrów wiejących między oceanem a lądem.

  - Zwykle ulewy monsunowe trwają kilka dni. Ta ciągnie się już od tygodnia i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie ustąpi - powiedział Adam Blazak, synoptyk Biura Meteorologicznego.

  Według prognoz w sobotę w samym Townsville spadnie około 150-200 litrów deszczu na metr kwadratowy, czyli tyle, ile średnio pada tam w jednym miesiącu.

  Południe w ogniu

  W tym samym czasie na południe Australii zmaga się z ogromnymi pożarami. Jak podają strażacy, na południu Tasmanii spłonęło już ponad 187 hektarów buszu. Z ogniem walczy od tygodni ponad 600 strażaków. W ostatnim czasie warunki atmosferyczne sprzyjały gaszeniu ognia, jednak w niedzielę gorąca i sucha pogoda ma powrócić, co może skutkować rozprzestrzenianiem się pożarów.

  Padł rekord temperatury

  Przyczyną tak zróżnicowanej pogody w Australii jest układ wysokiego ciśnienia utrzymujący się nad Morzem Tasmańskim. Jak powiedział starszy klimatolog z Biura Meteorologicznego Andrew Watkins, opóźniony monsun zatrzymywał chłodniejsze, wilgotne powietrze z północy. Po porównaniu danych dotyczących maksymalnej, minimalnej i średniej temperatury w Australii okazało się, że styczeń był najgorętszym miesiącem w historii kraju.

  Przez kilka dni na niektórych obszarach utrzymywała się temperatura sięgająca ponad 40 stopni Celsjusza. 24 stycznia padł rekord ciepła - w Port Augusta w stanie Australia Południowa termometry pokazały 49,5 stopni Celsjusza.

  Według analizy australijskiego Biura Meteorologicznego tak gorąca aura ma utrzymać się do kwietnia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...