Informacje
 • Powódź stulecia, a na dodatek atak tornada

  21-10-2015 19:54 Lokalnie w Urugwaju w pół godziny spadło ponad 60 l/mkw.

  Urugwajczycy walczą z siłami natury. W ostatnich dniach kraj zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Lokalne media mówią o powodzi stulecia. Poza tym w trzech departamentach szalało tornado, które niszczyło wszystko, co napotkało na swojej drodze.

  W ostatnich dniach pogoda daje się we znaki wielu mieszkańcom Urugwaju. Trudna sytuacja jest m.in. w departamentach Rio Negro, Duranzo i Cero Largo, gdzie pojawiło się tornado. Silny i porywisty wiatr niszczył budynki, uszkodził linie energetyczne, powalił na drogi drzewa.

  - Słyszeliśmy podmuchy wiatru, po kilku sekundach na dach spadła antena. Nie mogliśmy uwierzyć w to, co się stało - relacjonował w wywiadzie dla lokalnych mediów Pascual Souzes.

  Ogromne straty

  W mieście Villa del Carmen (45 km od stolicy departamentu Duranzo) w zaledwie 5- 6 minut silny wiatr dosłownie niszczył wszystko co napotkał na swojej drodze. Na ulicach leżały powalone drzewa. Wiele budynków gospodarczych i domów zostało zniszczonych. Uszkodzone zostały również linie energetyczne i latarnie.

  - Dwa lata poświęceń i inwestycji za 10 tys. dolarów zostało zniszczonych. Jedyne co pozostało to podłoga - relacjonowała jedna z mieszkanek miasta, której wiatr doszczętnie zniszczył dom.

  Powódź stulecia

  Jednak nie tylko silny wiatr dokuczał mieszkańcom Urugwaju. W ostatnich dniach w tym kraju odnotowano intensywne opady deszczu. Woda zalała rozległe obszary na całej szerokości Urugwaju.

  Tragiczna sytuacja jest w Montevideo. Ulice urugwajskiej stolicy zaczęły przypominać rwące potoki. Woda wdzierała się do budynków gospodarczych i domów. Lokalne media opisują aktualną sytuację jako najgorszą powódź stulecia. W ciągu zaledwie pół godziny spadło 63 l/mkw. wody, kiedy średnia dla całego miesiąca wynosi 78 l/mkw.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Dziwne
  że latarnie świecą.... w dzień i zalane a prądu nima
  ~Linoqe /2015-10-22 07:44
 • powód
  Geoinżynieria
  ~majki /2015-10-22 03:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....