Informacje
 • "Powódź 500-lecia" w stanie Michigan.
  Rekordowy poziom wody

  21-05-2020 13:14 Ewakuowano już 10 tysięcy mieszkańców

  W amerykańskim stanie Michigan pod naporem przepełnionych zbiorników pękły dwie tamy na rzekach. - Eksperci opisują to jako powódź 500-lecia - powiedziała na konferencji prasowej Gretchen Whitmer, gubernator stanu.

  W środę częściowo zalane zostało miasto Midland w stanie Michigan. Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service) ostrzega przed "zagrażającą życiu" powodzią, bowiem poziom wody w rzece Tittabawassee w Midland, jest historycznie wysoki.

  - Nigdy w życiu nie widziałem, żeby tama zawiodła - powiedział 53-letni Mark Bone, przedstawiciel lokalnych władz. - Było źle w 1986 roku, ale nie aż tak - dodał.

  O godzinie 5.30 (11.30 polskiego czasu) pobity został rekord poziomu wody na rzece Tittabawassee ustanowiony w 1986 roku. Jej stan wyniósł 10,3 metra.

  Tamy Edenville na rzece Tittabawassee w Midland oraz Sanford na rzece Rifle w pobliżu miasta Sterling w stanie Michigan zostały uszkodzone z powodu silnych ulew. Obie konstrukcje załamały się pod naporem wody i są poważnie zniszczone.

  Ewakuacja ludzi

  Bone poinformował, że z terenów zagrożonych zalaniem ewakuowano już 11 tysięcy mieszkańców. W 40-tysięcznym Midland nie odnotowano dotąd żadnych ofiar śmiertelnych. Podkreślił, że jeśli warunki pogodowe nie poprawią się, a na to się nie zanosi, ewakuacja może objąć nawet 100 tysięcy ludzi, co jest wielkim wyzwaniem w warunkach epidemii COVID-19. Ewakuacja ludności wiąże się bowiem z koniecznością koncentrowania dużych grup ludzi w obiektach sportowych i szkolnych.

  - Służby starają się tam kontrolować sytuację epidemiologiczną, między innymi mierząc ludziom temperaturę i rozdając maski ochronne, ale ewakuacja w czasach pandemii jest naprawdę czymś karkołomnym - ocenił.

  "Powódź 500-lecia"

  Jak powiedziała gubernator stanu Gretchen Whitmer, nie ma informacji o ofiarach.

  - Eksperci opisują to jako powódź 500-lecia - powiedział na środowej konferencji prasowej. Dodała, że badana jest też przyczyna pęknięcia tam.

  - Jeśli macie kogoś z rodziny albo bliską osobę w innej części Stanów Zjednoczonych, wyjeżdżajcie natychmiast. Jeśli jednak zdecydowaliście się pozostać, to, proszę, udajcie się do wyznaczonych przez władze miejsc, w których będziecie mogli się schronić - apelowała do mieszkańców.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...