Informacje
 • Potężny tajfun Haishen uderzył w Koreę Południową. Są ofiary śmiertelne

  07-09-2020 17:24 Kilkadziesiąt osób zostało rannych
  Prognozowane porywy wiatru w tajfunie Haishen Foto: YONHAP/PAP/EPA | Video: Ventusky.com

  Tajfun Haishen uderzył w Japonię i Koreę Południową. Żywioł niesie ze sobą ulewny deszcz i silne porywy wiatru. Nie żyją dwie osoby, a kolejne dwie uznaje się za zaginione. W jednej z miejscowości osunęła się ziemia.

  Potężny tajfun Haishen uszkodził budynki i zalał drogi w Korei Południowej w poniedziałek po tym, jak wcześniej nawiedził południe Japonii.

  W Korei Południowej ponad 75 tysięcy gospodarstw domowych pozbawionych zostało prądu, a ponad trzy tysiące osób zostało przesiedlonych. Jak podaje Reuters nie żyją co najmniej dwie osoby, kolejne dwie zaginęły, a pięć zostało rannych.

  Osunięcie ziemi

  W wyniku ulewnych deszczy, które nawiedziły południowokoreańskie miasto Gyeongju, doszło do osunięcia ziemi. Dwa reaktory jądrowe zostały tam wyłączone - podaje państwowa agencja informacyjna Yonhap.

  Południowokoreańskie służby meteorologiczne ostrzegły przed "ulewnymi deszczami i wichurami", gdy tajfun, w którym wiatr wieje z prędkością do 126 kilometrów na godzinę, dotarł na ląd w portowym mieście Ulsan na południowym wschodzie kraju. Według synoptyków tajfun, już trzeci, który uderzył w Półwysep Koreański w ciągu ostatnich kilku tygodni, powoli słabnie i prawdopodobnie w ciągu 24 godzin zmieni się w burzę tropikalną.

  Utrudnienia komunikacyjne

  Samochody miały problemy z poruszaniem się po zalanych drogach w Ulsan i innych nadmorskich miastach, takich jak Busan, Sokcho i Gangneung. Służby ratunkowe usuwały zwalone drzewa, uszkodzone znaki drogowe i inne konstrukcje.

  Odwołano co najmniej 318 lotów do i z prowincji Czedżu na południowej wyspie o tej samej nazwie, a także w całym kraju. Zamknięto niektóre mosty i odcinki trakcji kolejowej, tysiące łodzi rybackich i innych jednostek przeprowadzono w bezpieczne miejsce, a ponad 1,6 tysiąca mieszkańców południowych regionów ewakuowano z powodu groźby osunięcia się ziemi i innych problemów.

  W poniedziałek rano przywrócono dostawy prądu do ponad 11,5 tys. z 17,6 tys. gospodarstw domowych, które nie miały energii elektrycznej z powodu żywiołu w południowych obszarach kontynentalnych Korei Płd. i na Czedżu.

  Wcześniej nawiedził Japonię

  Tajfun Haishen przeszedł w weekend przez Okinawę i inne wyspy południowej Japonii. W niektórych miejscach w poniedziałek transport był nadal sparaliżowany, w tym ruch kolejowy, a większość lotów krajowych do i z lotnisk w południowo-zachodniej Japonii zostało tego dnia odwołanych. Japońska agencja prasowa Kyodo poinformowała, że zaginęły cztery osoby, a ponad 50 zostało rannych.

  W poniedziałek rano nadal pół miliona domów w kraju nie miało elektryczności.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...