Informacje
 • Potężne tornado w świetle błyskawic. "Przeszło przez dość gęsto zaludnioną część miasta"

  21-10-2019 20:24 Niszczycielskie tornado w Dallas
  Przez Hawanę przeszło tornado Foto: Reuters | Video: Miguel Díaz-Canel/Twitter

  Tornado, które pojawiło się w niedzielę w Dallas, wyrządziło w mieście duże zniszczenia. Błyskawice raz po raz rozświetlały niebo, a na ziemię spadał grad wielkości piłek golfowych. Ponad 175 tysięcy odbiorców nie miało prądu.

  W niedzielę 20 października przez północne Dallas przeszło tornado, które aż "świeciło" się od błyskawic. Narodowa Służba Pogodowa (NWS) podała, że pojawiło się około godziny 21.30 czasu lokalnego. Na razie nie wiadomo, jaką miało siłę.

  Brak prądu

  Ze względu na silny wiatr wystąpiły zakłócenia komunikacyjne na lokalnych lotniskach. Należące do NWS Centrum Meteorologiczne w College Park w stanie Maryland podało, że tornado uderzyło także w okolice portu lotniczego Love Field, położonego na północy Dallas.

  Żywioł pozbawił energii elektrycznej ponad 175 tysięcy domostw i lokali usługowych. W poniedziałkowy poranek prądu nie miało nadal ponad 60 tysięcy odbiorców. Sześć szkół w Dallas odwołało zaplanowane na poniedziałek zajęcia ze względu na zniszczenia wywołane przez tornado.

  Mieli dużo szczęścia

  Na ziemię spadały również gradowe kulki wielkości piłeczek golfowych. W wyniku przejścia żywiołu nikt nie zginął - poinformowali ratownicy. Według Biura Zarządzania Kryzysowego Miasta Dallas trzy osoby zostały zabrane do szpitali z obrażeniami, które nie zagrażały życiu.

  - Biorąc pod uwagę ścieżkę, którą przeszło tornado, a przeszło przez dość gęsto zaludnioną część naszego miasta, myślę, że powinniśmy być szczęśliwi, że nie było żadnych ofiar śmiertelnych ani poważnych obrażeń podczas ostatniej nocy - mówił Eric Johnson, burmistrz Dallas.

  Dominique Artis ze straży pożarnej w Dallas powiedział, że strażacy odpowiedzieli na około 50 wezwań dotyczących zerwanych przewodów i ponad 40 wycieków gazu. Jeden z budynków straży został poważnie uszkodzony z powodu silnego wiatru. Zawalił się tam dach.

  Nagranie jednego z internautów pokazuje, z jak wielką siłą wiał wiatr.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...