Informacje
 • Postrzelono ją pięć razy, ale przeżyła. Historia niesamowitej kakadu

  16-10-2019 16:14 Obecnie jest na rehabilitacji
  Papuga w kamerze nad drogą w Queensland Foto: Avian Reptile and Exotic Pet Hospital | Video: Department of Transport and Main Roads (Queensland)

  Mr Cocky, samiec kakadu żółtoczubej, trafił do jednego z australijskich szpitali weterynaryjnych po tym, jak ktoś postrzelił go pięć razy z wiatrówki. Weterynarze zajęli się ptakiem, który teraz przechodzi rehabilitację. Niedoszłemu zabójcy za postrzelenie ptaka grozi bardzo wysoka grzywna.

  W zeszłym miesiącu do szpitala dla gadów i zwierząt egzotycznych w Camden trafił niezwykły kakadu żółtoczuby. Ptaka przyniósł mężczyzna, który znalazł go na swojej posesji w Sydney. Zwierzę nie mogło latać ani poruszać w pełni lewym skrzydłem.

  Jak twierdzi lekarz weterynarii Lorenzo Crosta, papuga miała prawdziwe szczęście, że przeżyła. Po prześwietleniu okazało się, że została pięć razy postrzelona z dwóch różnych wiatrówek.

  Dlaczego?

  W sprawie tej jest wiele niewiadomych. Powody napaści na Mr. Cocky'ego, bo takie ptak dostał imię, nie są jasne. Crosta nie jest nawet pewien, kto go przywiózł, ponieważ do szpitala trafia dużo różnych ptaków.

  - Kakadu żółtoczube są dość głośne. Możliwe, że Mr Cocky kogoś denerwował, a może to była jakaś głupia zabawa dzieciaków. Może miał po prostu pecha i został postrzelony przez jedną osobę, odleciał, po czym strzeliła do niego inna osoba - powiedział mężczyzna.

  Jak dodał, ptak zniósł operacje ratunkowe ze stoickim spokojem.

  - Kiedy dostajemy dzikiego ptaka, najpierw przeprowadzamy ocenę stanu zdrowia. Jeśli jest szansa na ratunek, nie zwlekamy z pomocą. Jeśli jednak wiemy, że ptak nie będzie mógł powrócić na wolność, zwierzę, niestety, udaje się na spotkanie ze swoimi przodkami. W tym przypadku pomyśleliśmy: okej, porusza skrzydłem, wydaje się być w porządku, więc czemu nie spróbować?

  Teraz fizjoterapia

  Postrzelenie w głowę, chociaż kula utkwiła bardzo blisko lewego oka, zdawało się nie mieć wpływu na zachowanie ptaka. Pozostałe rany również nie powodowały u niego dyskomfortu. Crosta zamierza teraz poczekać, aż zwierzę w pełni wyzdrowieje, zanim podejmie decyzję, czy usunąć ostatnią kulę z jego skrzydła. Obecnie ptak przechodzi fizjoterapię.

  W Australii dzika przyroda podlega rygorystycznej ochronie. Osoby, które postrzeliły Mr. Cocky'ego, mogą zostać ukarane bardzo wysoką grzywną.

  Żyją ponad 50 lat

  Kakadu żółtoczube zamieszkują wschodnie i północne regiony Australii. Mają białe upierzenie, jaskrawożółty czub oraz dziób mocny i zakrzywiony. Osiągają około 50 centymetrów długości i ważą niecały kilogram.

  Ptaki te prowadzą dzienny tryb życia i bywają hałaśliwe. Żywią się nasionami, korzonkami, orzechami i owadami. Mogą żyć ponad 50 lat, najstarsze kakadu żółtoczube dożyło w niewoli 120 lat.

  W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych figurują jako zwierzęta najmniejszej troski.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ciekawostka
  Warto dodać że są to bardzo inteligentne ptaki na poziomie kilku letniego dziecka
  ~tarw /2019-10-16 18:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...