Informacje
 • Ponad tysiąc osób w stolicy Indonezji ewakuowanych w wyniku powodzi

  20-02-2021 21:39 Miejscami blisko dwa metry wody
  Widok z drona na zalaną stolicę Indonezji Foto: PAP/EPA/BAGUS INDAHONO | Video: Reuters

  Ulewne opady deszczu są przyczyną powodzi w niektórych częściach stolicy Indonezji. Swoje domy musiało opuścić ponad tysiąc osób. Według przewidywań meteorologów kolejne dni nie przyniosą poprawy sytuacji.

  W ocenie gubernatora Dżakarty, Aniesa Baswedana, zagrożonych jest dwieście mikrorejonów stolicy Indonezji. W swoim sobotnim wystąpieniu telewizyjnym Baswedan zaznaczył, że władze przygotowały blisko 25 ośrodków, w których znajdą schronienie ewakuowani ludzie.

  W nocy z piątku na sobotę w stolicy Indonezji ewakuowano łącznie 1380 osób, których domy zostały zalane. Jak podały władze, poziom wody sięgał tam 1,8 metra.

  "Wysoka fala ominęła centrum miasta"

  - Monsunowe opady deszczu chwilowo ustały, ale w stronę Dżakarty spływają teraz wody z innych części wyspy. Szczęśliwie dla nas, wysoka fala ominęła centrum miasta, gdzie koncentruje się życie społeczne oraz handlowe i gdzie możliwe będzie wkrótce wznowienie działalności firm - podkreślił gubernator.

  Jak zaapelowała profesor Dwikorita Karnawati, dyrektor indonezyjskiej służby meteorologicznej (BMKG), "to dla nas ciężki czas i powinniśmy mieć tego świadomość".

  W prognozach kolejne opady

  Władze 10-milionowej stolicy przygotowane są do przeprowadzenia kolejnych etapów ewakuacji, które mogą okazać się nieuniknione, bo prognozy na najbliższy tydzień nie są korzystne. Zapowiadane są ulewy oraz burze z silnym wiatrem.

  W ciągu najbliższych czterech dni w Dżakarcie będzie obowiązywać alarm przeciwpowodziowy. Opady deszczu typowe dla pory monsunowej ustaną najwcześniej na przełomie lutego i marca - ostrzega BMKG.

  Powodzie w porze monsunowej nie są niczym zaskakującym w Indonezji. Agencja Reutera podkreśla jednak, że tegoroczna klęska żywiołowa zbiegła się z krytyczną sytuacją epidemiczną i kryzysem gospodarczym. Od początku pandemii odnotowano tam blisko 1,3 miliona zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i 34,3 tysiąca zgonów z powodu COVID-19.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...