Informacje
 • Ponad 410 ofiar śmiertelnych powodzi w Kerali

  21-08-2018 11:15 Ponad milion ludzi zostało bez domów

  W wyniku powodzi i osunięć ziemi ponad milion osób trafiło do tymczasowych obozów dla przesiedlonych w stanie Kerala na południowym zachodzie Indii. Od początku sezonu monsunowego zginęło tam już ponad 410 osób.

  - To najgorsza powódź od stu lat - podkreślił Pinarayi Vijayan, premier stanu Kerala.

  - Liczba osób przebywających w obozach humanitarnych osiągnęła obecnie 1 028 000 - poinformował rzecznik regionalnego rządu. Takich ośrodków jest w indyjskim stanie ponad trzy tysiące. W poniedziałek ratownicy znaleźli kolejne sześć ciał, co podnosi bilans ofiar śmiertelnych żywiołu od przełomu maja i czerwca, czyli początku sezonu monsunowego, do ponad 410.

  Paraliż komunikacyjny

  W wielu miejscach pozostająca po ulewach woda wciąż blokuje drogi. Choć deszcz nie ustępuje, opady są znacznie mniej intensywne niż w ubiegłym tygodniu.

  Według żołnierzy, którzy biorą udział w akcji ratunkowej, wciąż tysiące ludzi przebywa w zatopionych domach. Deszcze zniszczyły w Kerali około 50 tysięcy domów. Regionalne władze szacują straty już na trzy miliardy dolarów, choć mogą one jeszcze wzrosnąć.

  W sobotę Keralę odwiedził premier Indii Narendra Modi, który zadeklarował przekazanie 71 milionów dolarów na pomoc zniszczonemu regionowi. To jednak ponad czterokrotnie mniejsza suma niż ta, o którą prosiły władze stanu.

  Jednocześnie w kraju pojawiają się obawy przed możliwymi chorobami czy epidemiami, które mogą wybuchnąć w obozach, gdzie tłoczą się tysiące ludzi.

  To się "nigdy wcześniej nie wydarzyło"

  Co najmniej do 26 sierpnia pozostanie zamknięte międzynarodowe lotnisko w Koczin, którego pasy startowe zostały zalane. We wszystkich dystryktach Kerali obowiązuje czerwony alert. Rząd apeluje do mieszkańców, by nie ignorowali nakazów ewakuacji.

  Ulewne deszcze monsunowe zmusiły władze do uwolnienia nadmiaru wody z kilkudziesięciu zbiorników, w tym Idamalayar. W wyniku tego pod wodą znalazły się rozległe obszary w 12 z 14 dystryktów. W całym stanie zamknięto szkoły, a władze niektórych z dystryktów ze względów bezpieczeństwa zakazały wjazdu turystom.

  - Jesteśmy świadkami czegoś, co nigdy wcześniej w Kerali się nie wydarzyło - komentował premier tego stanu Pinarayi Vijayan. - Prawie wszystkie zapory są otwarte. Większość naszych oczyszczalni ścieków jest pod wodą. Uszkodzone są silniki - dodał.

  Turystyczny raj

  Stan Kerala, znany z plantacji herbaty i ceniony przez turystów za plaże otoczone palmami, co roku w czasie pory monsunowej nawiedzają ulewne deszcze. Jednak w tym roku są one szczególnie silne. Według oficjalnych danych w zeszłym roku Keralę odwiedziło ponad milion turystów.

  Każdego roku w powodziach spowodowanych deszczami monsunowymi w Indiach ginie kilkaset osób. Pora monsunowa trwa tu od czerwca do września.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...