Informacje
 • Ponad 40 st. C na Półwyspie Iberyjskim. Fala upałów przesuwa się na północ

  30-06-2015 11:10 W większości regionów wydano ostrzeżenia
  Ponad 40 st. C na Półwyspie Iberyjskim. Fala upałów przesuwa się na północ

  Upały w Hiszpanii

  PAP/EPA

  Marzy Ci się afrykańskie ciepło? Wybierz się do Hiszpanii. Tam temperatura za dnia dochodzi miejscami do 43 st. C. Synoptycy zapowiadają, że skwar pozostanie w tym kraju przynajmniej do początku lipca. Następnie przesunie się nad północną Europę.

  Zarówno Hiszpania jak i Portugalia wydały w poniedziałek (29 czerwca) alerty pogodowe, przestrzegając mieszkańców przed upałami przekraczającymi 40 st. C w południowych regionach.

  Przyczyną wystąpienia skwaru jest masa gorącego powietrza przemieszczającego się na północ znad Afryki w ciągu ostatnich dni.

  Hiszpańskie lato

  Pierwsza letnia fala upałów w Hiszpanii zostawiła już po sobie piętno. W niedzielę 28 czerwca w centralnej i południowej Hiszpanii pogoda była nie do zniesienia. W Kordobie odnotowano temperaturę dochodzącą do 43,5 st. C. Lokalni synoptycy podkreślają, że do rekordu z 27 czerwca 1965 roku jeszcze trochę brakuje, ponieważ wynosi on 45 st. C.

  W miejscowości Andujar i Merida temperatura doszła do 42,5 st. C. Ponadto w całej Andaluzji minimalna temperatura, jaką zanotowano wyniosła 21 st. C. W Murcji maksymalna temperatura sięgnęła 41,5 st. C. Temperaturę dochodzącą do 40 st. C odnotowano w niedzielę także w Madrycie i Saragossie.

  Gorąco także w Portugalii

  Portugalia nie pozostaje w tyle za Hiszpanią. Najwyższa temperatura wyniosła 37 st. C i została odnotowana na wschodzie miejscowości Beja, podczas gdy w Lizbonie słupki rtęci sięgnęły 35 st. C. Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia w Portugalii rekomenduje unikanie słońca między godz. 11 a 17.

  W centralnej i północnej Portugalii istnieje wysokie zagrożenie pożarami lasów.

  Według oficjalnych statystyk po nadzwyczaj suchej zimie i wiośnie pod koniec maja prawie 54 procent terenów Portugalii dotknęła susza. Niewielki opad w czerwcu sprawił, że obszar ten może się powiększyć.

  Wydano ostrzeżenia

  W Hiszpanii nadal obowiązują ostrzeżenia Państwowej Agencji Meteorologicznej AEMET, która alarmuje przed upałem. W poniedziałek (29 czerwca) w połowie kraju występował drugi stopień zagrożenia (pomarańczowy alert). Taka sytuacja jest przede wszystkim w centralnej i południowej części kraju. W prowincji Kordoba w Andaluzji obowiązuje nawet alarm trzeciego stopnia (czerwony alert).

  Według zapowiedzi miejscowych synoptyków we wtorek 30 czerwca temperatura powietrza miała nieco spaść, a ostrzeżenie zapowiadano dla centrum kraju oraz lokalnie dla północno-wschodnich regionów. Z kolei pierwszy dzień lipca upalny będzie jedynie w północno- wschodniej Hiszpanii oraz lokalnie w centrum.

  Drugi stopień zagrożenia upałem obowiązuje w wielu regionach Hiszpanii od piątku 26 czerwca.

  Zapełnione plaże

  W regionach, gdzie temperatura jest znośna, mieszkańcy zażywają zarówno morskich, jak i słonecznych kąpieli. Taka sytuacja w sobotę panowała m.in. w prowincji Asturia w północnej części Hiszpanii, gdzie miejskie plaże wypełniły się po brzegi. Temperatura w tej części Hiszpanii tylko miejscami przekroczyła 30 stopni Celsjusza.

  - Najbardziej chodliwym towarem jest woda i inne napoje. Sprzedajemy także więcej niż zazwyczaj lodów - mówili handlarze pracujący na miejskich plażach.

  Niebezpieczny upał

  Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia apeluje do mieszkańców i turystów o zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa. Zaleca się, by jak najmniej przebywać na świeżym powietrzu, szczególnie w godzinach południowych.

  We wtorek fala gorąca ma zacząć przesuwać się na północ Europy.

  Pożegnamy chmury na jakiś czas

  W Polsce w czwartek wreszcie rozstaniemy się z parasolami, a niebie oglądać będziemy słońce. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W wielu miejscach na termometrach zobaczymy od 24 st. C na Suwalszczyźnie do 28 st. C na Dolnym Śląsku.

  Weekend rozpocznie się upalnie

  Słonecznie ma być i w piątek. Temperatura wzrośnie. Na Suwalszczyźnie odnotujemy 27 st. C, na Dolnym Śląsku wartości na termometrach przekroczą 31 st. C.

  W sobotę ani słońce, ani upały nas nie opuszczą. W najchłodniejszych Suwałkach zobaczymy 29 st. C. Na Dolnym Śląsku termometry pokażą 33 st. C.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • katastrofa z tym upałem
  przy takiej temp. robi sie człowiekowi niedobrze. Dzikekuje za taki klimat :(
  ~EEwa /2015-07-03 10:03
 • cieplusio
  manresa 60 km od Barcelony.w sobote bylo 46 w słońcu ! W poniedziałek chyba bylo najgorzej,niesamowicie gorący wiatr! nie szło oddychać.dzis juz całkiem znośnie tylko 38.
  ~nata /2015-06-30 20:31
 • upaly w miastach hiszpanskich
  W Warszawie tez jest nie do wytrzymanie kiedy jest 33 stopnie. W Hiszpanii tak jak w Polsce jest duzo chlodniej nad morzem.
  Soosie /2015-06-29 09:43
 • Nie jest tak źle
  Witam, nie jest tak źle, piszę z Malagi tutaj są 33 stopnie i przyjemnie ciepłe ale chłodzące morze. W mieście oczywiście jest gorąco ale przy morzu bardzo przyjemnie. Nie jest to jakaś nadzwyczajnie ciepła pogoda jak na ten rejon. Pozdrawiam.
  ~Kamil /2015-06-28 12:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...