Informacje
 • Policja ostrzega przed krokodylami.
  Cyklon Trevor uderzył

  19-03-2019 13:17 Żywioł dotarł do Australii
  Cyklon Trevor uderzył w Australię Foto: Douglas Shire Council | Video: Douglas Shire Council

  Cyklon Trevor uderzył w północne wybrzeże australijskiego Queensland, przynosząc porywy wiatru mogące osiągać prędkość powyżej 220 kilometrów na godzinę. Policja radzi mieszkańcom, by zostali w domach.

  Trevor dotarł do wybrzeża Queensland o godzinie 17 lokalnego czasu na południe od miasta Lockhart River jako cyklon trzeciej kategorii w pięciostopniowej rosnącej skali. Po godzinie 18 w Lockhart River odnotowano porywy wiatru wiejącego z prędkością 133 kilometrów na godzinę. Ich prędkość może jednak dochodzić maksymalnie nawet do 220 km/h.

  Wiatr powalił drzewa

  Służby doradzają mieszkańcom, by nie opuszczali domów.

  - Wiele drzew zostało powalonych, niektóre przewróciły się na budynki. Przed nami jeszcze kilka godzin wichury. Na szczęście wszyscy zostali w domach i nie otrzymaliśmy do tej pory żadnych niepokojących telefonów - powiedział Wayne Butcher, burmistrz Lockhart River.

  Szkoły są zamknięte, podobnie jest ze sklepami i firmami. Na miejscu pracują służby, które starają się usuwać szkody.

  Jeszcze przybierze na sile

  Meteorolodzy przewidują, że cyklon będzie tracić na sile z chwilą wejścia na ląd, ale pozostanie cyklonem pierwszej kategorii. Żywioł kieruje się na zachód z prędkością ośmiu kilometrów na godzinę. Jego powolne przemieszczanie się sprawi, że największym zagrożeniem oprócz silnego wiatru będą intensywne opady deszczu.

  Miejscami - w ciągu kolejnych trzech dni - może spaść od 250 do 450 litrów wody na metr kwadratowy, co może z kolei powodować powodzie. Kiedy cyklon zejdzie z lądu i znajdzie się nad wodami Zatoki Karpentaria, znowu przybierze na sile.

  Uwaga na krokodyle

  Brian Huxley, nadinspektor policji Terytorium Północnego, ostrzega przed brodzeniem w wodzie powodziowej po przejściu cyklonu - mogą w niej pływać krokodyle i inne dzikie zwierzęta. - Mamy u nas sporo dzikich zwierząt, na które trzeba uważać - dodał Huxley.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...