Informacje
 • "Pole śmieci" na Pacyfiku. Tysiące ton dryfują na wschód

  05-03-2012 19:45 Naukowcy monitorują odpady porwane przez tsunami
  "Pole śmieci" na Pacyfiku. Tysiące ton dryfują na wschód

  Położenie "pola śmieci" w marcu 2012 r.

  NOAA

  Po Oceanie Spokojnym dryfują tysiące ton śmieci i odpadów porwanych przez falę tsunami po trzęsieniu ziemi w Japonii w 2011 r. Amerykańscy naukowcy opracowali model przewidujący ich ruch. Wynika z niego, że "pole śmieci" zbliży się do zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych w połowie przyszłego roku.

  10-metrowa fala tsunami, która nastąpiła w marcu 2011 r. po 9-stopniowym trzęsieniu ziemi w Japonii, ustępując, porwała około 23 mln ton ton materiału. Zawierał on m.in. elementy budynków, drewno czy tworzywa sztuczne.

  Większość tych szczątków zatonęła na dnie oceanu, jednak niektóre nadal dryfują po wodach Oceanu Spokojnego. "Pole śmieci" jest rozproszone, dlatego materiał pozostaje niewidoczny dla satelity.

  Przewidują, gdzie i kiedy dopłyną odpady

  W tej sytuacji naukowcy z National Oceanic i Atmospheric Administration (NOAA) i Uniwersytetu Hawajów w Manoa (UH), którzy monitoruja przemieszacnie odpadów, stworzyli model ich ruchu. Pozwala on wyznaczyć miejsca, do których dotrą śmieci, i czas, w którym może się to stać.

  Film wideo przedstawia jeden ze scenariuszy oparty na modelu sprządzonym przez Międzynarodowe Centrum Badań Pacyfiku hawajskiego uniwersytetu.

  Na jego potrzeby naukowcy oszacowali, że po tsunami pozostało około 900 tys. ton śmieci pływających po oceanie - dokładnej masy nie da się ustalić. Czerwone obszary pokazują miejsca, w których zagęszczenie odpadów jest największe. Niebieski kolor oznacza ich najmniejsze zagęszczenie.

  Nie wszystkie śmieci pochodzą z katastrofy

  Możliwe, że większość tych śmieci, które nie są radioaktywne, opadnie na dno, zanim dotrze do zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jeśli tak się stanie, właściwie niemożliwe będzie określenie, czy odpady pochodzą z tsunami, czy z innego miejsca.

  Dianna Parker, pracująca przy programie oceanicznych śmieci prowadzinym przez NOAA, zauważa, że odpady pojawiają sią na morzu nie tylko na skutek takich zdarzeń jak tsunami.

  - Cały czas docierają do nas śmieci z Azji - mówi Parker. Również pojawiające się boje, o których wiele osób sądzi, że pochodziły z katastrofy, mogły przyjść skądinąd. - Widzieliśmy te rodzaje boi także przed tsunami - podkreśla Parker.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ziemia
  To my ludzie niszczymy przyrode zwierzenta ijuz placimy za to zlo wyrzadzane Ziemii
  ~mika /2012-03-06 22:38
 • Rosja
  Moze to i dobrze, ze Putin dalej rzadzi
  Nam media wmawiaja, ze to zle a tak naprawde skad mamy wiedziec, co jest dla Rosjan dobre, skoro żyjemy w Polsce?
  ~asdf /2012-03-05 23:25
 • śmieci
  a kogo to interesuje śmieci jak śmieci teraz wybory w Rosji to jest katastrofa
  ~Darek /2012-03-05 20:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...