Informacje
 • Połamane drzewa, brak prądu, paraliż komunikacyjny. Dorian dotarł do Kanady

  08-09-2019 08:42 Dorian stał się cyklonem posttropikalnym
  Prognozowane opady deszczu podczas burzy tropikalnej Gabrielle (Ventusky.com) | wideo bez dźwięku Foto: Reuters | Video: Ventusky.com

  W sobotę mieszkańcy atlantyckich wybrzeży Kanady doświadczyli ogromnej siły Doriana, który z huraganu przemienił się w cyklon posttropikalny. Jego porywy wiatru łamały drzewa i przewracały urządzenia budowlane.

  Dorian został już zdegradowany z kategorii huraganu na cyklon posttropikalny. Żywioł, który na Bahamach zabił co najmniej 43 osoby, w sobotę zaatakował atlantyckie wybrzeża Kanady. Porywy wiatru osiągające do 150 kilometrów na godzinę łamały drzewa, zrywały linie energetyczne i dezorganizowały komunikację.

  Dotychczas nie pojawiły się informacje o ofiarach z Kanady.

  Obawy Kanadyjczyków

  Dorian przewrócił między innymi dźwig budowlany w śródmieściu Halifaxu, stolicy prowincji Nowa Szkocja, w której ponad 300 tysięcy mieszkańców zostało pozbawionych prądu.

  Lokalne władze wezwały wszystkie osoby zamieszkałe w pobliżu wybrzeży, aby zapobiegawczo ewakuowały się w głąb lądu.

  Oko dawnego huraganu przeszło nad rejonem Halifaxu około godziny 18 czasu lokalnego (godz. 24 czasu polskiego).

  - Trochę się obawiamy, widzimy te wszystkie drzewa, które falują wokół - powiedziała 32-letnia Danielle Horne, która mieszka na ósmym piętrze w Halifaxie.

  Wsparcie rządu

  Kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego i ds. sytuacji nadzwyczajnych Ralph Goodale poinformował, że rząd skieruje wojsko do pomocy w usuwaniu skutków ataku dawnego huraganu.

  - Bezpieczeństwo Kanadyjczyków jest naszym priorytetem i jesteśmy gotowi pomóc atlantyckim regionom kraju dotkniętych tym niebezpieczeństwem - stwierdził premier Kanady Justin Trudeau.

  Groźny żywioł

  Według prognoz Dorian ma posuwać się dalej na północ w kierunku Wyspy Księcia Edwarda, a w niedzielę ma osiągnąć Nową Fundlandię.

  Wcześniej Dorian spustoszył Bahamy będąc huraganem piątej - najwyższej - kategorii w skali Saffira-Simpsona z szybkością wiatru dochodzącą do 350 km/h. Liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych wynosi 43 osoby, ale władze obawiają się, że będzie znacznie wyższa po tym, jak opadną wody powodziowe.

  Fale sztormowe osiągały na Bahamach wysokość ponad 7 metrów. Żywioł spowodował olbrzymie powodzie. Uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało około 13 tysięcy domów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...