Informacje
 • Pod Wschodnim Wybrzeżem leżą skały, przez które może zapanować chaos

  16-06-2018 12:20 Najnowsze wyniki badań USGS
  Burze słoneczne Foto: NASA | Video: NASA

  Pod wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych zalegają liczące setki milionów lat skały, które mogą stać się bardzo niebezpieczne, kiedy dojdzie do potężnej burzy słonecznej.

  Skały liczące 300 milionów lat, znajdujące się pod autostradą międzystanową numer 95, mogą okazać się problematyczne w przypadku, gdyby doszło do potężnej burzy słonecznej - donosi serwis Bloomberg, powołując się na jeszcze nieopublikowane wyniki badań Służby Geologicznej Stanów Zjednoczonych (USGS). Obecność skał może sprawić, że zabraknie światła na terenie od Waszyngtonu po Boston.

  Dlaczego?

  Wzmocniona siła

  Warstwa skał pochodząca z ery paleozoicznej posiada takie właściwości, że energia wygenerowana przez wielką burzę słoneczną, zdarzającą się raz na około 100-150 lat, nie przeniknie przez nią. Zamiast tego odbije się rykoszetem i trafi z powrotem nad Ziemię. To spowoduje chaos. W najgorszym przypadku spłoną transformatory, których naprawa zajmie wiele miesięcy.

  - To bardzo poważny problem, nad którego zrozumieniem i rozwiązaniem pracuje wiele ludzi - powiedział Bloombergowi Christopher Balch z centrum Przewidywania Pogody Kosmicznej w Boulder w Kolorado.

  W najtrudniejszej sytuacji mają się znaleźć miejsca, przez które przebiega autostrada międzystanowa numer 95 - chodzi o obszar od Richmond, przez Wirginię, Portland, Maine, Waszyngton, Nowy Jork, Boston.

  Wpływ geologii na skutki burz słonecznych

  Geofizyk Jeffrey Love z USGS podkreślił, że nowy raport jest szczególnie ważny, ponieważ środkowy Atlantyk i północno-wschodnie Stany nie były dotychczas szczegółowo badane pod kątem wpływu geologii na oddziaływanie burz słonecznych. Tylko centralne USA zostały w ten sposób przeanalizowane. Modele, które pomogą Love'owi i jego zespołowi zapoznać się z sytuacją, są opracowywane. Dzięki nim operatorzy sieci będą mogli lepiej zrozumieć wpływ burz słonecznych na dany region i opracować sposób, w jaki będzie można się zabezpieczyć przed ich skutkami.

  Zakłócenia na całym świecie

  Wiemy już, że Wschodniemu Wybrzeżu zagraża potężny blackout, ale co jeszcze potrafi silna burza słoneczna? Zmiany w jonosferze, do jakich podczas niej dochodzi, mogą zakłócić komunikację radiową wysokiej częstotliwości i nawigację GPS (Global Positioning System). Najgorsza burza słoneczna, która uderzyła w Ziemię, miała miejsce w 1859 roku. Zjawisko zwane efektem Carringtona wywołało zorzę polarną aż na Kubie (zazwyczaj zorze polarne widziane są jedynie w pobliżu biegunów). Doszło też do spustoszenia prymitywnej jeszcze instalacji elektrycznej, co doprowadziło do pożarów na stacjach telegraficznych. Gdyby rozbłyski o takiej sile miały dotrzeć do Ziemi w obecnych czasach, gdy ludzie są o wiele bardziej uzależnieni od elektroniki i technologii, z pewnością miałoby to katastrofalne skutki.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @Olaboga
  Niestety dotyczyłoby to nas bardziej niż Ci się to wydaje. Nie jesteśmy samotną wyspą w sensie powiązań gospodarczych i politycznych.
  ~Koompel /2018-06-17 11:27
 • Wielu Amerykanów to preppersi amatorzy ale to też coś.
  Gdy dobre radio z zakresami krótkofalarskimi, ratunkowymi, pogodowymi i Fmkosztuje 1-2 godziny pracy, zestaw żywności dla 2 osób (ważny 20-25 lat) na miesiąc z filtrem wody i podpałka to koszt jednej dniówki a broń i amunicja tez nie jest droga a ona i elektronika jest zamknięta w metalowej szafie (klatka Faradaya) na broń to na przypadek takiego blackoutu może sie przydać. Oczywiscie do tego mam baterie litowe, maly power bank na nie (praktycznie nie występuje samo-rozładowanie) mały wysokosprawny składany panel słoneczny (5V/1,5A który doskonale przyczepia sie do plecaka) turystyczny do ładowania latarek, radia, mały przetwornik boost up pozwalający z power baku otrzymać użyteczne wyższe napięcia DC np 12V. koszt wspomnianego wyposażeni zgromadzonego prze kilka lat jest niezauwazalny a jakoś lepiej sie spi jak w garażu zabezpieczone leży. przy okazji Przy jakimś piwe okazuje się, że każdy ze znajomych ma coś na czarna godzinę czy to liofilizowane jedzenie które nieraz przydaje się biwak czy tez środki łączności lub broń bo to hobby więc jakieś procedury w gronie padają co zrobić jakby coś. Niby żart ale to chyba lepsze od ubezpieczenia oferowanego przez agenta.
  E tam /2018-06-16 20:41
 • Olaboga!
  A nas, Polakow szczegolnie bedzie interesowac, co bedzie sie dzialo ze skalami na Wschodnim wybrzezu USA...
  ~sarna /2018-06-16 12:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...