Informacje
 • Po uderzeniu Eriki Dominika "cofnęła się rozwoju o 20 lat". 20 osób nie żyje

  29-08-2015 06:32 Poszukiwania zaginionych osób wciąż trwają

  - Co najmniej 20 osób poniosło śmierć, a wyspa cofnęła się w rozwoju o 20 lat po zniszczeniach wyrządzonych przez tropikalny sztorm Erika - powiedział w piątek w telewizyjnym wystąpieniu premier karaibskiej wyspy Dominika Roosevelt Skerrit. Los kilkudziesięciu osób pozostaje nieznany.

  Władze ostrzegły, że bilans ofiar jest prowizoryczny i może wzrosnąć.

  - Znaleźliśmy dalsze ciała, ale poszukiwania ciągle trwają i mogą potrwać kilka dni - powiedział szef policji Daniel Carbon.

  Zniszczone domy

  Skerrit poinformował, że setki domów, mostów i dróg zostało zniszczonych a ekipy ratownicze wciąż nie dotarły do niektórych osad odciętych od świata przez lawiny ziemno-błotne i powodzie.

  - To jest narodowa tragedia. Musimy w istocie odbudować Dominikę - powiedział premier.

  Niezwykle intensywne ulewy towarzyszące sztormowi pozostawiły na tej górzystej wyspie 380 litrów wody na mkw. Właśnie one były powodem niszczycielskich powodzi i lawin.

  Centrum w pobliżu Eriki

  Centrum Eriki znajduje się obecnie w odległości ok. 45 km na południowy wschód od stolicy Haiti, Port-au-Prince i przesuwa się na zachód z szybkością ok. 33 km/godz. Prędkość wiatru nieco zmalała do 75 km/godz.

  W sąsiedniej Republice Dominikańskiej sztorm przeszedł nad popularnymi resortami turystycznymi Punta Cana, Samana i Puerto Plata, a także nad stolicą Santo Domingo.

  Erika uderzyła w Portoryko

  Wcześniej Erika nawiedziła południe Portoryko pozbawiając prądu 200 tys. osób i pustosząc pola uprawne, w tym plantacje kawy i bananów. Według prognoz Erika powinna osłabnąć i przekształcić się w sobotę w depresję tropikalną.

  O wiele potężniejsze huragany uformowały się na Pacyfiku. Ignacio o szybkości wiatru 150 km/godz w rejonie Hawajów i Jimena o szybkości 160 km/godz na południowy zachód od meksykańskiego półwyspu Baja California. Oba jednak znajdują się daleko od lądu i nie stanowią na razie bezpośredniego zagrożenia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...