Informacje
 • Po falach ciepła krajobraz Antarktydy drastycznie się zmienił

  23-02-2020 10:57 Procesy nasiliły się w ostatnich latach
  Naukowcy zaobserwowali minidziurę ozonową (wideo częściowo bez dźwięku) Foto: NASA EARTH OBSERVATORY HANDOUT/PAP/EPA | Video: ESA

  W pierwszej połowie lutego na Antarktydzie przez kilka dni odnotowywano niecodziennie wysoką temperaturę. Jak pokazują zdjęcia NASA, ten ciepły okres spowodował utratę prawie 20 procent pokrywy śnieżnej.

  6 lutego w bazie w mieście Esperanza w Argentynie na północnym krańcu Półwyspu Antarktycznego temperatura wyniosła rekordowe 18,3 stopnia Celsjusza. Taka fala ciepła spowodowała rozległe topnienie pobliskich lodowców.

  Uff, jak gorąco

  Okres wysokiej temperatury rozpoczął się 5 lutego i trwał do 13 lutego. Na zdjęciach satelitarnych zrobionych 4 i 13 lutego widać topnienie czapy lodowej na wyspie Eagle. Potwierdza to mapa z 9 lutego, pokazująca temperaturę na poziomie dwóch metrów na Półwyspie Antarktycznym. Brązowy kolor, widoczny w okolicach wyspy Eagle, oznacza wartość przekraczającą 10 st. C.

  Niecodzienne zjawisko

  Glacjolog Mauri Pelto z uczelni Nichols College w amerykańskim stanie Massachusetts zbadał ten epizod ciepła. Według jego obserwacji w ciągu kilku dni około 1,5 kilometra kwadratowego śnieżnika, czyli płatu twardego śniegu i lodu firnowego istniejącego przez cały rok, nasączyło się roztopioną wodą (na zdjęciach satelitarnych zaznaczoną na niebiesko). Zgodnie z modelami klimatycznymi na wyspie Eagle 6 lutego stopiło się około 20 procent sezonowej pokrywy śnieżnej.

  - Nie widziałem tak szybkiego przyrostu topniejącej wody na Antarktydzie. Takie procesy są widoczne na Alasce i Grenlandii, ale nie tutaj - tłumaczył Pelto. Zauważył, że tak szybkie topnienie spowodowane jest utrzymywaniem się wysokiej temperatury powyżej zera. Okresy ciepłej pogody na Antarktydzie nie były spotykane aż do XXI wieku, a bardziej powszechne stały się kilka lat temu.

  Wcześniej niecodzienne ciepło w tym regionie odnotowano w styczniu 2020 roku i listopadzie 2019 roku.

  - Epizod z lutego nie jest tak znaczący. Ważniejsze jest to, że fale ciepła pojawiają się coraz częściej - powiedziała Rajashree Tri Datt, badaczka atmosfery z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda przy NASA.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • tragedia?
  naprawde za duzo ogrzewamy mieszkania i dmostwa,teraz choroby Chinskie wyprodukowane ma sie ten swiat za swoje,przerabane tak zyc wieczne problemy tak to leci juz od 70ciu prawie lat caly swiat ma problemy a zycie jest takie proste.
  ~smutny /2020-02-24 10:50
 • czas!
  @stopnienieantarktydy
  ... chyba piramidy zbudowane przez wczesne dinozaury; Antarktyda dostała się w strefę okołobiegonową jakieś 100 mln lat temu
  ~prim /2020-02-23 23:38
 • Rozwalimy te planete
  Rozwalimy te planete przez zaniedbywanie w zakresie ochrony środowiska, konsumpcję i niedbałość.
  ~AdamChicago /2020-02-23 20:20
 • stopnienieantarktydy
  Ja tylko w spomnę, że kiedyś na grenlandii rosła trawa, ciekawe co odkryjemy na antarktydzie jak pokrywa lodowa stopnieje, może piramidy? ;)
  ~PiramidsssUFO /2020-02-23 11:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...