"To wyglądało jak koniec świata". Potężne gradobicie w Hiszpanii - 24-07-2017
W niedzielę po południu w Hiszpanii spadł grad. Spowodował wiele zniszczeń, między innymi powybijał szyby w oknach. czytaj dalej
Pożar we Francji
FACEBOOK/FLORIANNE AMBLARD / Reuters
Obszary objęte płomieniami są dzikie. Mimo wszystko kuszą turystów, którzy chcą spędzić wakacje z dala od miejskich aglomeracji, blisko natury.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania i zdjęcia, pokazujące chmury dymu w okolicy Nicei.
Na Korsyce autokary pełne ludzi przejeżdżały tuż obok pożaru. Wewnątrz panowała piekielna temperatura. Turystom udało się nagrać filmy.
Z pożarem, który się ciągle rozprzestrzenia za sprawą wiatru fenowego, walczy blisko 400 strażaków. Sytuacja jest poważna. Tylko w miejscowości Bastidonne w regionie Vaucluse pożary, które były zasilane silnym wiatrem, pochłonęły około 600 hektarów lasu.
Jak poinformowały lokalne władze, w Korsyce, w Carros, w pobliżu Nicei i w kurorcie Saint-Tropez, również pojawiło się kilka źródeł ognia.
W poniedziałek, chmury dymu były ogromnym utrudnieniem w ruchu lotniczym. Samolot pasażerski A380 linii lotniczych Emirates, musiał dwukrotnie podchodzić do lądowania, aby wylądować w Nicei w godzinach popołudniowych. Jak poinformowały lokalne władze, w Korsyce pożar spustoszył 900 hektarów lasu.
Trudna sytuacja w południowej Francji:
Francuscy meteorolodzy twierdzą, że pogoda ta jest spowodowana w głównej mierze przez wiatry fenowe, które powstają górzystej okolicy Este rel. Jak informują synoptycy efekt ten jest jednak krótkotrwały, wprost przeciwnie niż w takcie pożarów na Półwyspie Iberyjskim, czy Bałkanach. Według synoptyków w południowej Francji temperatura powinna powrócić do normy w najbliższym czasie.
Wiatr fenowy przynosi ze sobą wysoką temperaturę, niekiedy może ona wzrosnąć o 20 stopni w ciągu kilku minut. W czasie powiewu ciepłego wiatru jest czyste i przejrzyste powietrze oraz chmury Altocumulus lenticularis o charakterystycznym soczewkowatym kształcie. Nagłe porywy wiatrów fenowych mogą przynieść duże straty. Warunki biometeorologiczne są wtedy niekorzystne. Nasze samopoczucie pogarsza się i może wzrastać poddenerwowanie, a nawet agresja.
Zobacz, jak wyglądała sytuacja na Bałkanach i Półwyspie Iberyjskim:
Źródło: ENEX, Reuters
Autor: wd/aw
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 3