Dzia艂alno艣膰 cz艂owieka prowadzi do powstania nowego gatunku nied藕wiedzia: pizzly, krzy偶贸wki grizzly i nied藕wiedzia polarnego. - To bardzo niepokoj膮ce dla tamtejszej bior贸偶norodno艣ci - ostrzegaj膮 naukowcy.
Krzy偶贸wk臋 odnalezion przypadkiem. W po艂owie kwietnia tego roku dw贸ch student贸w z Uniwersytetu Alberty zarejestrowa艂o bia艂e i brunatne plamy na Wyspie Wiktorii. Okaza艂o si臋, 偶e to skupisko nied藕wiedzi polarnych oraz grizzly. To o tyle zaciekawi艂o student贸w, 偶e nied藕wiedzie grizzly na og贸艂 wyst臋puj膮 500 km na po艂udnie od wyspy.
Umorusane krzy偶贸wki
Studenci spenetrowali teren i natrafili na ciekawy okaz. Jeden z nied藕wiedzi zdecydowanie odbiega艂 wygl膮dem od pozosta艂ych. Na palcach mia艂 brunatny pasek, a jego pysk wygl膮da艂 na umorusany. Ponadto jego g艂owa by艂a znacznie wi臋ksza od g艂owy tradycyjnego nied藕wiedzia polarnego, a jego 艂apy wygl膮da艂y tak, jakby nosi艂 skarpetki. Okaza艂o si臋, 偶e to krzy偶贸wka.
Studenci zaproponowali dla niego r贸偶ne nazwy: nied藕wied藕 grolar (od ang. grizzly i polar bear), pizzly albo Nanulak (jako kombinacj臋 dw贸ch s艂贸w w j臋zyku Eskimos贸w: nied藕wied藕 polarny "Nanuk" i nied藕wied藕 grizzly "Aklak").
Kilka dni p贸藕niej zarejestrowali jeszcze jedn膮 krzy偶贸wk臋, a po niej dwie kolejne. Jeden z tych nied藕wiedzi by艂 tak gruby, jakby 偶ywi艂 si臋 fokami. A w ten spos贸b od偶ywiaj膮 si臋 nied藕wiedzie polarne, a nie grizzly.
Dwie generacje pizzly
Takie hybrydy do tej pory zdarza艂y si臋 tylko w zoo, poniewa偶 na wolno艣ci oba gatunki nied藕wiedzia by艂y wobec siebie niezwykle agresywne.
Pierwszy taki przypadek w naturze zarejestrowano w 2006 r., gdy pewien ameryka艅ski my艣liwy zastrzeli艂 dziwnie wygl膮daj膮cego nied藕wiedzia na p贸艂wyspie Nelson Head, na Terytorium P贸艂nocno-Zachodnim. Analiza DNA zwierzaka potwierdzi艂a, 偶e to tak偶e krzy偶贸wka.
Co ciekawe kolejny pizzly zosta艂 zastrzelony na Wyspie Wiktorii w 2010. Naukowcy stwierdzili, 偶e to potomek ju偶 istniej膮cej hybrydy, a wi臋c by艂a to druga generacja pizzly.
Tak daleko, a tak blisko
Nied藕wied藕 polarny i nied藕wied藕 brunatny to dwa r贸偶ne gatunki nied藕wiedzia, a zatem nie powinny by膰 zdolne do p艂odzenia trwa艂ego potomstwa. Jednak nied藕wied藕 polarny pojawi艂 si臋 jako odga艂臋zienie od linii krwi nied藕wiedzia brunatnego zaledwie 600 tys. lat temu. Tak wi臋c, w pewnym sensie nied藕wied藕 polarny jest bia艂ym nied藕wiedziem brunatnym. To mo偶e t艂umaczy膰, dlaczego obydwa gatunki maj膮 zdolno艣膰 wsp贸lnej reprodukcji.
- Na Wyspie Wiktorii zlokalizowano 艂膮cznie pi臋膰 takich hybryd - m贸wi prof. Andrew Derocher, wyk艂adowca student贸w, kt贸rzy namierzyli pizzly.
Nied藕wiedzie grizzly prawdopodobnie zapu艣ci艂y si臋 tam zim膮 w pogoni za reniferami. Kiedy wiosn膮 l贸d zacz膮艂 topnie膰 zwierz臋ta pozosta艂y na wyspie, gdzie mia艂y wszystkiego pod dostatkiem, t艂umaczy prof. Derocher. Prze偶ycie tak daleko na p贸艂nocy u艂atwiaj膮 im coraz d艂u偶sze lata.
Naukowcy spodziewaj膮 si臋, 偶e zmiana klimatu i degradacja 艣rodowiska spowoduje powstanie wi臋kszej ilo艣ci takich krzy偶贸wek w przysz艂o艣ci. Topnienie lodu arktycznego zmusza nied藕wiedzie polarne do migracji na sta艂y l膮d w kierunki po艂udniowym. Z kolei szybki rozw贸j infrastruktury i przemys艂u wydobywczego na po艂udniu Kanady wyp臋dza nied藕wiedzie grizzly na p贸艂noc. Ich gwa艂towne spotkanie w przysz艂o艣ci b臋dzie wed艂ug naukowc贸w nieuniknione.
Niebezpieczne hybrydy
W 2010 r. biolodzy opublikowali esej, w kt贸rym alarmuj膮, 偶e w przysz艂o艣ci a偶 34 gatunki zwierz膮t b臋d膮 zagro偶one wygini臋ciem na skutek ekspansji hybryd, wynikaj膮cej z drastycznego topnienia lodu arktycznego. Przypomnijmy, 偶e w tym roku roztopy by艂y najwi臋ksze w historii. Mo偶e doj艣膰 do krzy偶贸wki m.in. wala bia艂ego z narwalem czy foki pstrej z fok膮 pospolit膮.
- To tak, jakby dwie grupy od dawna mieszka艂y w jednym mieszkaniu, ale w s膮siednich pokojach. Nagle przyszed艂 cz艂owiek i otworzy艂 drzwi mi臋dzy tymi pokojami - wyja艣nia prof. Derocher.
Wed艂ug niego hybrydyzacja zagra偶a polarnej bior贸偶norodno艣ci. - Hybrydy nie wyst臋puj膮 normalnie w przyrodzie - dodaje.
Mo偶e zdarzy膰 si臋 tak, 偶e przetrwaj膮 tylko pizzly, a nied藕wiedzie bia艂e i brunatne wygin膮. Tak dzieje sie obecnie z krzy偶贸wk膮 wilk贸w i kojot贸w w Ameryce P贸艂nocnej albo mi臋dzy dwoma typami wiewi贸rek lataj膮cych.
Autor: mm/rs / 殴r贸d艂o: spiegel.de