Informacje
 • Piramidę przerobili na żwir. "To nagminne"

  15-05-2013 08:35 "To nieprawdopodobne, że ktoś miał czelność zniszczyć tę budowlę"
  Piramidę przerobili na żwir. "To nagminne"

  Zniszczenie piramidy oburzyło archeologów

  Reuters TV

  Liczącą 2,3 tys. lat piramidę Majów, jedną z najstarszych w Belize, przerobiono na... żwir. Policja bada okoliczności zdarzenia, a archeolodzy alarmują: w Belize to nagminne.

  Jeden z czołowych archeologów Belize, Jaime Awe oznajmił, że pod koniec ubiegłego tygodnia świątynia Noh Mul, pochodząca z czasów prekolumbijskich, została zdewastowana przez firmę, która potrzebowała żwiru, by wypełniać budowane przez siebie drogi. Jedynym, co pozostało po starożytnej budowli, jest tzw. rdzeń.

  Ruina podlegała specjalnej ochronie

  Świątynia Noh Mul znajdowała się na prywatnym gruncie, lecz jako ruina z czasów prekolumbijskich podlegała specjalnej ochronie. Zdaniem Johna Morrisa, który pracuje dla Instytutu Archeologicznego Belize, budowlańcy powinni zostać o tym uprzedzeni.

  - To nieprawdopodobne, że ktoś miał czelność zniszczyć tę budowlę - emocjonował się Morris w wywiadzie udzielonym lokalnej telewizji.

  To nie pierwszy raz

  Archeologowie podkreślają, że to nie pierwszy raz, kiedy w Belize ma miejsce taki incydent. "Niszczenie piramid Majów po to, by pozyskiwać żwir, to problem bardzo charakterystyczny dla tego kraju" - oznajmiają w mediach.

  Policja w Belize prowadzi śledztwo, w którym chce ustalić okoliczności zniknięcia piramidy z powierzchni ziemi. Oskarżyciele chcą postawić firmie budowlanej zarzuty kryminalne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • gosc
  zaniedlugo jak zglodnieje ludnosc tegoz kraju to beda polowac na ludzi by wyzywic kraj... pop...olone jak ten caly swiat schodzi na psy x/
  ~gosc /2013-05-16 09:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...