Informacje
 • Piłki cieniowe to sposób na walkę z suszą. Jest znany również w Polsce

  14-08-2015 12:50 Czym są te czarne kulki?

  Foto: piłki cieniowe w Warszawie, film: czym są piłki cieniowe

  Kontakt 24 / Misiek

  Aby zapobiec szybkiemu wyparowaniu wody w garnku, przykrywasz go pokrywką. W przypadku zbiornika wodnego sytuacja jest analogiczna. Przykrywając go, można zapobiec szybkiemu parowaniu. W tym celu można zbudować wielką "pokrywkę" w postaci dachu. Jest jednak dużo prostszy sposób. Zamiast budować kosztowną konstrukcję podtrzymującą dach nad zbiornikiem, można pokryć jego powierzchnię pływającymi kulkami.

  Eksperymentalną metodę umieszczenia na powierzchni wody milionów czarnych kulek z tworzywa sztucznego postanowiono zastosować w przypadku ogromnego zbiornika retencyjnego w Los Angeles. To pierwszy raz, kiedy użyto jej na tak dużą skalę.

  W Kalifornii każdy litr jest na wagę złota. Od lat występuje tam zagrożenie, z jakim w Polsce nie mieliśmy nigdy do czynienia. Dlatego inwestuje się tam dużo pieniędzy w celu zapobiegania parowaniu wody, a dzięki piłkom cieniowym powierzchnia parowania się zmniejsza.

  Jest to metoda bardzo efektywna - liczby mówią same za siebie. W ciągu roku kilkaset tysięcy gospodarstw domowych więcej może mieć dostęp do wody pitnej.

  Dlaczego są czarne?

  Farba, którą są pokryte, zawiera cząsteczki pochłaniające promienie UV, które zamiast trafiać do zbiornika i ogrzewać wodę, są przechwytywane kulki właśnie.

  Dzięki temu nie rozwijają się pod nimi glony, które potrzebują dużego nasłonecznienia i wysokiej temperatury, a także które zużywają tlen i inne związki niezbędne do życia podwodnej fauny i flory.

  To się opłaca

  Pomysłów na zatrzymanie wody jest wiele. Można budować specjalne pompy, transportujące wodę na duże odległości. Innym sposobem jest odsalanie wody morskiej.

  Jednak rachunek ekonomiczny jest prosty. Te zaawansowane technologicznie budowle oznaczają ogromne koszty. Umieszczenie w zbiorniku mało zaawansowanych technologicznie piłek cieniowych to zdecydowanie najtańsza z dostępnych opcji.

  Nie taki nowy pomysł

  Metoda ta została opracowana laboratoryjnie i jest w użyciu już od jakiegoś czasu. Również w Polsce piłki cieniowe stosuje się w rezerwuarach. Zdjęcie zbiornika w warszawskim Ursusie przy ulicy Bodycha nadesłał Reporter 24 Misiek:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • patriota czyli amerykanin
  kiedyś miano wybudować zapory na Wiśle. Powstała tylko we Włocławku. Biorąc pod uwagę, że to była komuna to dzisiaj "Prawdziwy Polak" woli cierpieć z powodu suchy, niż skutecznie z nią walczyć korzystając z tamtych pomysłów
  ~marek /2015-08-17 16:17
 • co za bzdury z uv
  @sad nie pisz bzdur. Ultrafiolet nie wywiera działania cieplnego (czyli nie grzeje). Grzeje podczerwień.
  ~intruz /2015-08-14 17:18
 • @Adziusi
  Od momentu kiedy pierwsze cząstki zaczęły je emitować, ~13,7mld lat temu. Pozdrawiam
  ~sad /2015-08-14 16:48
 • Od kiedy promienie UV grzeją
  ?
  ~Adziusi /2015-08-14 16:15
 • inteligencji się używa
  Zosia, jeśli jest tak jak głosisz, to dlaczego używasz Internetu? :) nie wszyscy muszą robić to, co wg Ciebie jest jedyne słuszne. Hoduj, uprawiaj, żyj i pozwól żyć innym.
  ~Izabela /2015-08-14 15:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...