Informacje
 • Pijecie mleko "light"? Lepiej przerzućcie się na tłuste

  03-07-2014 07:49 Naukowcy twierdzą, że chude mleko ma mniej wartości odżywczych i szkodzi zdrowiu

  - Mleko odtłuszczone wcale nie pomaga w chudnięciu - oświadczył harvardzki naukowiec. Z kolei mleko "prosto od krowy" nie tylko pomaga skutecznie zrzucić wagę, ale także dba o nasze serce i pomaga kontrolować poziom cukru w organizmie. Badacz zauważa, że odtłuszczane mleko traci smak, który producenci "naprawiają", dodając wysokokaloryczne słodziki.

  David Ludwig, naukowiec z Uniwersytetu Harvarda, opublikował w "Journal of the American Medical Associaton Pediatrics" artykuł krytykujący spożywanie "chudych" produktów.

  Słodka trucizna

  Ludwig wykazał w nim, że wiele osób odchudzających się sięga po produkty z mniejszą zawartością tłuszczu, nie zwracając uwagi na jego skład.

  A ten bywa nie tylko mało kaloryczyny, lecz także zaskakująco niezdrowy z powodu cukru. Jego wysokie spożycie może powodować cukrzycę, choroby serca i wiele innych chorób. Ministerstwo Rolnictwa w USA, Akademia Pediatrii i inne organizacje rekomendują ograniczenie spożywania słodkich napojów.

  Pułapka "light"

  Promowane są natomiast produkty niskokaloryczne, a przede wszystkim właśnie tzw. chude mleko. Ludwig jednak kwestionuje te zalecenia, zwracając uwagę, że tłuszcze często zastępowane są dużo bardziej kalorycznym cukrem.

  - Picie trzech szklanek niskokalorycznego mleka dziennie jest prawdopodobnie najsłynniejszym zaleceniem dietetycznym. Skutkiem tego Amerykanie piją miliardy litrów wierząc, że schudną i będą mieli mocne kości - mówi Ludwig. - Najgorszą sytuacją jest podawanie dzieciom niskotłuszczowego mleka czekoladowego, bo tylko takie im smakuje. Rodzice chcą dostarczyć swoim pociechom wapń, aby zdrowo rosły - mówi Ludwig. - Lepiej je zastąpić np. kapustą - proponuje tłumacząc, że w 1 g warzywa, nawet po obróbce termicznej, wciąż jest więcej wapnia niż w np. odtłuszczonym mleku czekoladowym.

  Zdrowa natura

  Argumentów zachęcających do picia mleka wysokotłuszczowego, najlepiej pochodzącego bezpośrednio od krowy, jest wiele - pomaga utrzymać serce w zdrowiu, wspomaga kontrolowanie cukru u diabetyków oraz pomaga schudnąć.

  - Jedynie mleko i nabiał bez obróbki chemicznej są zdrowe i pełnowartościowe, podczas gdy produkty mleczne "light" mogą niekorzystnie wpływać na nasz organizm - zaznaczył.

  Co na lato?

  Jednak do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebna jest zróżnicowana dieta, której składniki w pewnym stopniu zależą również od pory roku. Co można więc jeść latem?

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zawsze powtarzam...
  ,że mleko odtłuszczone,to "woda wapienna",czyli bezwartościowy płyn po wypłukaniu przez wodę wapna. Na dodatek bardziej szkodliwe niż się wielu wydaje,ale lepiej udawać,że się stara o zachowanie zdrowia,niż szukać zdrowego rozsądku.
  ~Lancet /2014-07-08 10:27
 • @Popieram
  jak mozna pisać o swoich biegunkach? Durnie? lepiej przyjżyj się sobie! Wolę pić mleko z kartonu niz sadzić na forum teksty o sraczce :/
  ~Aaa /2014-07-03 14:38
 • Pije mliko
  prosto z Zosi "mamas".
  ~Jasio /2014-07-03 13:49
 • A to w ogóle dorosłe ssaki mogą pić mleko?
  Potrafią strawić poprawnie laktozę?
  ~Cielok /2014-07-03 13:47
 • @DUDUS:
  Smakuje Ci 2% z kartonu? Ok... Pamiętaj tylko że nie pijesz mleka, tylko napój mlekopodobny, którego nie odtłuszczono do 2% (bo nie istnieje taka metoda), tylko do 0%, a następnie dodano równą wartość tłuszczu (wątpliwego pochodzenia) i który w procesie pasteryzacji utracił niemal wszystkie witaminy! Bleeeeee... Dla własnego dobra powinieneś jednak spróbować przekonać się do naturalnego mleka!
  SurvivorMan /2014-07-03 12:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....