Informacje
 • Pierwszy tajfun w tym roku nadciąga nad Filipiny

  16-04-2021 22:11 Możliwe są powodzie i osunięcia ziemi

  Tajfun nadciąga nad Filipiny

  worldview.earthdata.nasa/PAGASA

  Tajfun Surigae o sile huraganu drugiej kategorii zbliża się w kierunku Filipin. Meteorolodzy ostrzegają przed powodziami błyskawicznymi i osunięciami ziemi.

  Tajfun Surigae, pierwszy tajfun w 2021 roku, powstał z burzy tropikalnej, która w ciągu ostatnich dni w mieście Koror w wyspiarskim państwie Palau na Oceanie Spokojnym wywołała opady deszczu rzędu 230 litrów wody na metr kwadratowy. Na Filipinach żywioł nosi nazwę Bising.

  W piątek o godzinie 23 czasu lokalnego centrum tajfunu znajdowało się w odległości 790 kilometrów na wschód od miasta Surigao - podała Filipińska Administracja Atmosferyczna, Geofizyczna i Astronomiczna (PAGASA). Prędkość wiatru sięgała 150 kilometrów na godzinę, porywy do 185 km/h.

  Żywioł poruszał się na północny zachód z prędkością około 15 km/h.

  Jak huragan drugiej kategorii

  Obecna siła tajfunu jest niemal taka sama, jak siła huraganu drugiej kategorii w rosnącej pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, a gdy zbliży się on do lądu, może osiągać siłę odpowiadającą huraganowi czwartej kategorii.

  Żywioł zagraża obecnie wschodnim Filipinom. Według PAGASA, od soboty do niedzieli obfite opady deszczu mogą występować we wschodniej części wysp Visayas w archipelagu Camotes. Możliwe są powodzie błyskawiczne i osunięcia ziemi.

  Moc, z jaką żywioł uderzy, zależy jednak od tego, jak szybko skręci na północ. Jeżeli dojdzie do tego odpowiednio wcześniej, najsilniejszy wiatr oraz największe opady ominą kraj.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....