Informacje
 • Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Egipcie

  14-02-2020 20:46 Coraz więcej zakażonych w Chinach
  "Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce" Foto: JEROME FAVRE/PAP/EPA/ | Video: TVN24

  W Egipcie stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba ofiar śmiertelnych wirusa w Chinach wzrosła do 1380 - poinformowała w piątek w Pekinie chińska państwowa komisja zdrowia. Liczba zakażonych powiększyła się o kolejne 5090 przypadków.

   

  W Egipcie w piątek zdiagnozowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - przekazało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Zainfekowana osoba to cudzoziemiec. Został on poddany izolacji w szpitalu. Jego narodowości nie podano do publicznej wiadomości. Resort oświadczył, że o fakcie wykrycia zakażenia koronawirusem poinformowana została już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a władze kraju podjęły niezbędne środki przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa.

  Egipski oddział WHO poinformował na Facebooku, że osoba będąca nosicielem wirusa nie ma żadnych oznak choroby i jest w stanie stabilnym.

  Coraz więcej zakażonych

  W całych Chinach zakażonych koronawirusem jest już 63 851 osób. Jak podała chińska państwowa komisja zdrowia, liczba ofiar śmiertelnych wirusa powiększyła się o 121 osób. Do czwartku 6982 osoby wyzdrowiały i zostały już wypisane ze szpitali. Chińskie władze przyznały w środę, że rzeczywista liczba zmarłych i zakażonych może być wyższa.

  - Najnowsze dane nie wskazują na to, że epidemia zbliża się do szczytu - mówił Adam Kamradt-Scott, ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych z Uniwersytetu w Sydney. - Na podstawie obecnego trendu potwierdzonych przypadków wydaje się, że chociaż władze chińskie robią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, to to wszystko wydaje się być zbyt małe - powiedział Kamradt-Scott.

  Co to jest koronawirus? Jak się przed nim chronić?

  Poza Chinami kontynentalnymi liczba osób zakażonych koronowirusem wzrosła do 580, z których trzy zmarły. Najwięcej zakażonych jest w Japonii - 251, Singapurze - 58 i Tajlandii -33.

  Ewakuacja pasażerów z Diamond Princess

  W piątek po południu rozpocznie się ewakuacja 218 pasażerów ze statku wycieczkowego Diamond Princess, który przechodzi kwarantannę w pobliżu portu w Jokohamie. Na pokładzie jest 2600 pasażerów i 1045 członków załogi. W czwartek ministerstwo zdrowia Japonii poinformował o 44 nowych przypadkach zakażenia na wycieczkowcu.

  Kwarantanna wycieczkowca ma trwać do środy, ale rząd Japonii wyraził zgodę, aby już w piątek z pokładu zeszły osoby powyżej 80. roku życia, które cierpią na przewlekłe choroby, a test na koronawirusa w ich przypadku dał wynik negatywny.

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła we wtorek, że epidemia stanowi poważne zagrożenie dla świata, potencjalnie większe niż terroryzm. Świat musi "obudzić się i uznać tego wrogiego wirusa za wroga publicznego numer jeden" - podkreślił dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że pierwsza szczepionka przeciw wirusowi może być dostępna za 18 miesięcy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wirus a choroba
  Ludzie, nazwa wirusa to SARS-Cov-2, a nazwa choroby to COVID-19.
  ~dzamer /2020-02-14 12:24
 • To może by tak...
  … ktoś tę nazwę poprawił, bo to trochę żenada...
  ~gosc 2 /2020-02-14 11:53
 • Wirus a choroba
  SARS-CoV-2 to nawa wirusa, COVID-19 to nazwa choroby przez niego wywołanej.
  ~Marcin /2020-02-14 11:31
 • ciekawy?
  Jakies UFO ludki z kosmosu dawali sygnal widac na niebie i poszlo na planete ziemia i poslali te chorobe,takich wiadomosci od dawna nie slyszelismy Ufo ludki ten caly swiat to jedna wielka choroba.
  ~zalosny /2020-02-14 11:00
 • SARS-CoV-2 żeby było straszniej?
  Piszecie SARS-CoV-2, a oficjalna nazwa tego wirusa to COVID-19.
  ~Leo /2020-02-14 09:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...