Informacje
 • Pierwsze przypadki cholery po przejściu cyklonu Idai

  27-03-2019 20:30 Dziennie 200 podejrzeń zachorowań

  W Mozambiku, kraju który ucierpiał w połowie marca wskutek cyklonu Idai, potwierdzono pierwsze przypadki cholery.

  Jak przekazał niemieckiej agencji informacyjnej dpa Ussene Issa, dyrektor pomocy medycznej, pięć chorych osób zostało znalezionych w portowym mieście Beira, w dzielnicy liczącej ponad 500 tysięcy mieszkańców. Znaczna część metropolii została zniszczona przez cyklon i powodzie.

  Podejrzewają u wielu

  - W obliczu mas wody, które podczas cyklonu przeszły przez Beirę i ogromnych zniszczeń nie jest niczym zaskakującym, że teraz mamy do czynienia z pojawianiem się chorób takich jak cholera - powiedział Gert Verdonck z Lekarzy Bez Granic (MSF)

  Jak dodał, personel MSF współpracuje obecnie z mozambijskimi władzami, zajmując się pacjentami, u których podejrzewana jest cholera. Dziennie mają do czynienia średnio z 200 takimi przypadkami.

  Cholera to ostra, zaraźliwa choroba układu pokarmowego. Jej przyczyną jest spożycie wody bądź pożywienia zakażonych szczepami przecinkowca cholery. Pierwsze objawy choroby to ostra biegunka i wymioty, zwykle bez bólów brzucha i gorączki. W skrajnych przypadkach cholera może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci.

  Niewyobrażalna siła żywiołu

  Aby ograniczyć szerzenie się choroby, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wysłała do Mozambiku 900 tysięcy szczepionek, które w najbliższych dniach mają dotrzeć na miejsce. Ponadto WHO pomaga władzom w budowie trzech ośrodków leczenia cholery, w tym jednego w Beirze. Według WHO, w Mozambiku przez ostatnich pięć lat co roku dochodziło do wybuchu zachorowań na cholerę, ostatnio w lutym 2018 roku, gdy zapadło na nią ok. 2000 osób.

  Tragiczny bilans cyklonu

  Według szacunków ONZ, z powodu przejścia cyklonu Idai ucierpiały trzy miliony ludzi w trzech krajach regionu. Tylko w Mozambiku zniszczonych zostało ponad 90 tysięcy domów, przez co blisko 130 tysięcy ludzi trzeba było przenieść do tymczasowych schronień. Oficjalny bilans ofiar śmiertelnych w Mozambiku wzrósł do ok. 700. W niedzielę informowano o 466 zabitych. Według służb ratunkowych faktyczna liczba ofiar śmiertelnych może być znacznie wyższa.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...