Informacje
 • Piekielny piątek we Francji. Prawie 46 stopni, pada rekord za rekordem

  28-06-2019 19:03 Rekord temperatury we Francji
  Ekstremalne zjawiska na świecie Foto: Shutterstock/tvnmeteo.pl | Video: TVN24

  Rekord temperatury we Francji. Tak gorąco jak w piątek nie było jeszcze nigdy, odkąd prowadzone są pomiary - podała francuska służba synoptyczna Meteo France. Kilkakrotnie tego dnia ogłaszała pobicie absolutnego rekordu. Ostatecznie palma pierwszeństwa przypadła miejscowości Gallargues-le-Montueux w Oksytanii. Tam słupki termometrów doszły do 45,9 stopnia Celsjusza.

  Jak podała w piątek agencja Reutera, Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ogłosiła, że 2019 rok z pewnością zostanie zaliczony do najgorętszych na świecie od czasu prowadzenia pomiarów, a lata 2015-2019 okażą się najgorętszą pięciolatką.

  Francja należy do krajów, gdzie czerwcowa fala upałów uderzyła ze szczególną siłą.

  Czytaj także: padł rekord temperatury czerwca w Polsce>>>

  Rekordowe upały we Francji

  W piątek o pobiciu francuskiego rekordu temperatury instytut Meteo France doniósł po raz pierwszy wczesnym popołudniem. Ogłoszono wówczas, że o 13.48 w miejscowości Carpentras w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże termometry pokazały 44,3 stopnia Celsjusza.

  Rekord nie utrzymał się długo. O godzinie 14.59 w miejscowości Villevieille w regionie Oksytanii odnotowano 45,1 st. C. Już wtedy jednak francuscy synoptycy uprzedzali: może być więcej.

  Tak też się stało. O godzinie 16 w miejscowości Gallargues-le-Montueux, także w Oksytanii, temperatura doszła do 45,8 stopnia Celsjusza. Dwadzieścia minut później było już 45,9 st. C.

  "Trzeba poczekać do końca dnia, by ostatecznie ogłosić rekord" - napisano po godzinie 17 na stronie internetowej Meteo France. Godzinę później oficjalnie potwierdzono: 45,9 stopni Celsjusza to od piątku temperaturowy rekord Francji.

  Na południu kraju w czterech departamentach ogłoszono najwyższy, czerwony stan alarmowy z powodu upałów.

  Dotychczasowe rekordy temperatury

  Jak podaje francuska służba meteorologiczna, dotychczasowy absolutny rekord temperatury w tym kraju - 44,1 st. C - padł 12 sierpnia 2003 roku w Conqueyrac w Oksytanii.

  Od początku obecnej fali upałów w licznych francuskich miastach przekraczane były miejscowe rekordy, na przykład w czwartek w La Rochelle było 40,2 stopnia, w środę w Clermond-Ferrand - 40,9 stopnia, a w Le Tour w Alpach na wysokości 1500 metrów n.p.m. - 31,1 stopnia C.

  Europejski rekord temperatury - 48 stopni Celsjusza - padł w Atenach w lipcu 1977 roku.

  Zamknięte szkoły, zagrożenie dla ludzi

  Około 4 tysięcy francuskich szkół zostało zamkniętych lub działa tylko w takim stopniu, by zapewnić niezbędną opiekę dzieciom, których rodzice muszą pracować. Służby zalecają, by członkowie rodzin odwiedzali swych starszych, mieszkających samotnie krewnych przynajmniej dwa razy dziennie i by zapewnili im przebywanie w chłodzonych pomieszczeniach.

  W okołoparyskim regionie Ile de France wprowadzono zakazy ograniczające ruch kołowy o ponad połowę. Restrykcje dla korzystania z samochodów wprowadzono też w innych miastach, w tym w Lyonie, Strasbourgu i Marsylii.

  W czwartek francuskie media informowały, że jak dotąd na południu Francji trzy osoby zmarły z powodu obecnej fali upałów. Minister zdrowia Agnes Buzyn zastrzegła jednak, że na razie nie jest znana całkowita liczba ofiar.

  W części regionów został ogłoszony alarm przed suszą oznaczający ograniczenie dostaw wody. Operator francuskiej sieci transmisyjnej RTE poinformował, że zapotrzebowanie na energię w czwartek było bliskie letniemu rekordowi, który został ustanowiony dwa lata temu.

  Ekstremalnie wysokie temperatury mają się utrzymać we Francji do początku przyszłego tygodnia.

  Gallargues-le-Montueux to obecnie najgorętsza miejscowość we Francji:
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @ Rdeq
  Oczywiście, zmiany klimatu postępują bardzo szybko, nienaturalnie za szybko,co tym bardziej wzbudza uzasadniony niepokój.
  ~Lech /2019-06-29 23:46
 • Tymczasem w Posce...
  jak gdyby nigdy nic wycinane są drzewa na potęgę i koszona jest trawa, bo i drzewa i trawa są "niebezpieczne".
  ~Monika /2019-06-29 12:21
 • Nie potrzeba dekady aby....
  Nie potrzeba dekady abyśmy zmienili się w pustynię.
  A taki jeden twierdzi z pałacu że mu UE żarówek zakazała i nie może palić oponami w kominku.
  Jakaś masakra będzie, z kilka lat wojna będzie nie o ropę tylko o wodę
  ~jasi /2019-06-28 22:39
 • I tak powiedzą, że ocieplenie to nieprawda
  Mimo niezaprzeczalnych dowodów i ewidentnych zmian, które widać, choć niektórzy nie chcą ich widzieć, ale faktom nie zaprzeczą. Nie wierząc w globalne ocieplenie wcale się go nie powstrzyma.
  ~Nick /2019-06-28 22:06
 • Strach się bać
  Ciekawe jakie miny mają ci co twierdzili że zmiany klimatyczne to blef.
  Zmiany te następują bardzo szybko co jest mocno niepokojące!
  Rdeq /2019-06-28 19:58

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...