Informacje
 • Pięć cyklonów w natarciu. Hawaje, Japonia i Karaiby zagrożone, Filipiny liczą straty

  25-08-2015 10:11 Na oceanach roi się od tajfunów, burz i depresji tropikalnych

  Fot: zachodni Pacyfik - obraz satelitarny, film: huragan Danny widziany z ISS

  NOAA

  Sezon huraganowy na północnej półkuli rozpoczął się tak jak wiele poprzednich - powoli. W czerwcu i lipcu pogoda była dość łagodna, za to w sierpniu intensywność huraganowa gwałtownie wzrosła.

  Tajfun Goni, który zdewastował Filipiny, teraz sieje zniszczenie w Japonii. Poza nim na Pacyfiku obecne są dwie burze tropikalne - Atsani i Loke oraz depresja tropikalna Kilo. Na Atlantyku huragan Danny przekształcił się w depresję tropikalną, a obok powstała burza tropikalna Erika.

  Goni

  W piątek, kiedy huragan Goni uderzył w Filipiny, miał jeszcze trzecią (w pięciostopniowej skali) kategorię Saffira-Simpsona. Po przejściu przez północne terytorium kraju osłabł do drugiej. Spowodował śmierć czterech osób, a kilkaset rodzin pozbawił dachu nad głową.

  Dotarł już do Japonii. W niedzielę, kiedy znajdował się nad wyspami Riuku jego intensywność wzrosła, a wiatr osiągnął prędkość nawet 71 m/s.


  Atsani

  To kolejny huragan w rejonie zachodniego Pacyfiku. Jeszcze kilka dni temu osiągnął najwyższą piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona i zmierzał w kierunku Japonii. W czwartek osłabł, a aktualnie jest żywiołem pierwszej kategorii i zmienił kurs. Podąża w kierunku północno-wschodnim, a w połowie najbliższego tygodnia skończy swój żywot jako sztorm.

  Loke

  Znajdujący się także na Pacyfiku huragan Loke w poniedziałek znajdował się na południowym wschodzie wyspy Midway na Pacyfiku i do wieczora przybrał na sile. Przemieszcza się na północ nad otwartymi wodami.

  Kilo

  Huragan Kilo w piątek osłabł do poziomu depresji tropikalnej, czyli cyklonu tropikalnego o prędkości wiatru nie przekraczającej 17 m/s, jednak wciąż istnieje możliwość, że urośnie do rozmiarów burzy tropikalnej. Zgodnie z prognozami Kilo pozostanie w znacznej odległości na zachód od Hawajów. Duża cyrkulacja zwiększyła wilgotność sprowadzając silne opady deszczu na hawajskie wyspy, gdzie pojawiło się nawet ryzyko powodzi.

  Danny

  Jeszcze w piątek huragan osiągnął kategorię 3 w piątek po południu, stając się pierwszym wielkim huraganem w sezonie huraganowym na Atlantyku w 2015 roku. Jednak według Narodowego Centrum Huraganowego Danny przestał już klasyfikować się jako cyklon tropikalny. Osłabł z powodu ściany uskoków wiatru w pobliżu Karaibów. Porywiste wiatry i deszcz, będące pozostałościami Danny'ego, pozostaną w okolicy.

  Danny przesuwa się na zachód z prędkością 15 km/h. Znajduje się nad karaibskimi Wyspami Nawietrznymi, a następnie przejdzie we wtorek nad południowym Portoryko i Wyspami Dziewiczymi.

  Huragan niesie długo wyczekiwane opady w dotkniętych ekstremalną suszą regionach.

  Erika

  Burza tropikalna Erika utworzyła się nad centralnym Atlantykiem na wschód od karaibskich Wysp Nawietrznych. Według prognoz pozostanie burzą tropikalną, a w miarę przesuwania na zachód może przybrać na sile i zagrozić archipelagowi w połowie tygodnia.

  Poniższe zdjęcie przestawia aktualną sytuację oraz prognozy dotyczące groźnych zjawisk atmosferycznych a rejonach tropikalnych:

  Interaktywna mapa przedstawia rozkład i prędkość wiatrów:Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • cieszmy sie z Danne'go za 3-4 tygodnie u nas popada
  przecizez brak hyraganoiwna atlantyku podowuje ze u nas jest susza

  bedza sie kresic i isc na space u nas bedzie padac
  ~ajkc /2015-08-25 11:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...