Informacje
 • Paliwo na wagę złota. Mieszkańcy usuwają skutki huraganu Maria

  25-09-2017 09:46 Ewakuowano ludzi spod zagrożonej tamy
  Paliwo na wagę złota. Mieszkańcy usuwają skutki huraganu Maria

  Trwa szukanie żywych w gruzach po trzęsieniu ziemi w Meksyku

  Reuters

  Większość mieszkańców okolic zagrożonej tamy w Portoryko została ewakuowana w bezpieczne miejsce - zapewnił w poniedziałek gubernator Ricardo Rossello. Wezwał Kongres Stanów Zjednoczonych do uchwalenia pakietu pomocowego dla wyspy w celu uniknięcia kryzysu humanitarnego po przejściu huraganu Maria.

  Większość spośród 3,4 mln mieszkańców tej karaibskiej wyspy, stanowiącej terytorium Stanów Zjednoczonych, nadal pozostaje bez prądu po ataku Marii, najsilniejszego huraganu na Portoryko od prawie stulecia.

  Maria uderzyła w Karaiby jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffir-Simpson. Niosła ze sobą wiatr wiejący z prędkości 225 km/godz, który wyrządził w Portoryko znaczne zniszczenia. Zrywał dachy z domów, niszczył sieć energetyczną i powodował liczne powodzie.

  Dramat w Toa Baja

  Toa Baja - gmina na północnym wybrzeżu Portoryko - liczy niecałe 100 000 mieszkańców. Sytuacja w tym regionie jest poważna, ponieważ wiele domów zostało odciętych od energii elektrycznej, a źródło wody pitnej jest zanieczyszczone. Mieszkańcy liczą na to, że uda im się odbudować zniszczoną infrastrukturę. Przerwa w dostawie prądu może potrwać nawet miesiąc.


  {{/HTML}

  Liczne problemy


  News ("Gdy wyjdziemy na zewnątrz, nasza wyspa będzie w gruzach". Huragan Maria na Portoryko): 241228
  Maria spowodowała podtopienia, zniszczyła domy, pozrywał dachy i powaliła drzewa. Linie energetyczne zostały pozrywane, co odcięło mieszkańców od prądu. Jedynym źródłem energii są generatory prądotwórcze. Jest to jeden z najpoważniejszych problemów, z którym zmagają się mieszkańcy.

  Równie trudna sytuacja panuje w szpitalach, których pomoc jest znacznie ograniczona. Huragan doprowadził do zalania szpitali, dzięki generatorom lekarze mogą utrzymać przy życiu najbardziej potrzebujących pacjentów.

  Około 3,4 miliona mieszkańców Puerto Rico to amerykańscy obywatele. Dla wielu z nich jedyną opcją aby kontynuować leczenie jest powrót do Stanów Zjednoczonych. Usługa komórkowa, internet praktycznie nie istnieją. Teraz radio stało się podstawowym źródłem informacji.

  Zapora nie wytrzymuje


  News ("Mieliśmy już ponad 4300 wstrząsów". Ziemia może zadrżeć w każdej chwili): 241874
  W sobotę gubernator Puerto Rico uczestniczył w ocenie stanu pękającej zapory na jeziorze Guajataca, która zlokalizowana jest w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

  - Widzieliśmy bezpośrednio uszkodzenia zapory Guajataca - powiedział w sobotę gubernator Ricardo Rossello. Po oględzinach usilnie prosił, aby mieszkańcy opuszczali zagrożone zalaniem obszary tak szybko, jak to tylko możliwe.

  - Szczelina powiększa się, widać już pęknięcie - powiedział Rossello na konferencji prasowej, która odbyła się w sobotę.

  Maria jest obecnie huraganem drugiej kategorii. Synoptycy przewidują, że jej wpływ da się wkrótce odczuć w Stanach Zjednoczonych.

  Paliwo na wagę złota


  News ("Straciliśmy wszystko". Mieszkańcy Karaibów walczą ze skutkami huraganu): 241860
  Szpitale stanęły pod ogromnym wyzwaniem. Rannych przybywało, a źródło prądu do tej pory jest ograniczone. Paliwo jest tak cenne, że dostawy są kontrolowane przez uzbrojonych strażników, aby zapobiec grabieży, poinformował dr Ivan Gonzalez Cancel, który jest chirurgiem sercowo-naczyniowym w Centro Cardiovascular.

  Logistyka na wyspie również jest utrudniona. Pożywienie, środki medyczne oraz artykuły codziennego użytku można przetransportować tylko drogą lotniczą lub morską.

  Paliwo jest tylko jednym z wielu problemów. W szpitalu, który zajmuje się schorzeniami sercowo-naczyniowymi brakuje klimatyzacji, a na sali operacyjnej kondensująca woda zaczęła kapać z sufitu, podłogi były śliskie, poinformował Gonzalez Cancel. Większość pacjentów została ewakuowana do innych placówek, ale niektórzy pacjenci pozostali, ponieważ nie mogliśmy skontaktować się z ich rodzinami.

  - Władze Innego szpitala chcą przenieść dwóch pacjentów w stanie krytycznym do nas, ponieważ nie ma energii elektrycznej. Nie możemy ich zabrać. Mamy ten sam problem - powiedział Gonzalez Cancel.

  Tysiące ewakuowanych


  News ("Takiego pożaru nie było". Płomienie w Mieście Aniołów): 239681
  Sytuacja na Portoryko po huraganie Maria nadal jest poważna. Władze ewakuowały ponad 70 tysięcy ludzi zagrożonych zalaniem z powodu pękającej zapory Guajataca.

  W górach otaczających jezioro Guajataca, położone w północno-zachodniej części Portoryko, spadła olbrzymia ilość deszczu, która spowodowała znaczny przybór wód jeziora. W piątek po południu zapora licząca około 90 lat zaczęła pękać. Zdaniem ekspertów zapora może w każdej chwili runąć. Najbardziej zagrożone są skupiska osad Isabela i Quebradillas.

  Lokalne władze już w sobotę rozpoczęły pospieszną akcję ewakuacyjną wysyłając autobusy, które mają przewieźć ludzi w bezpieczne miejsce. Wysłano też ostrzeżenia za pośrednictwem Twittera. Wiele regionów jest odciętych od prądu po tym jak huragan Maria zerwał linie energetyczne. Zachodzi obawa, że informacja nie dotarła do wielu osób.


  Portorykańczycy opuszczają zniszczone tereny

  Obecnie wielu mieszkańców stara się wydostać ze zniszczonych obszarów przez huragan Marię. Jak poinformowały lokalne media, na wyspie żywioł spowodował śmierć 25 osób w tym 10 osób w samym Puerto Rico.

  Aby umożliwić szybszą pomoc, władze starają się udrożnić Port San Juan, który został ponownie otworzony po kataklizmie, co umożliwia rozładunek niezbędnych dostaw.

  - Ta straszna sytuacja wymaga pomocy rządu federalnego - nie tylko pomocy finansowej. Odbudowa zniszczeń w Portoryko będzie długotrwałe - powiedział Cuomo, potencjalny kandydat na prezydenta.

  10 ofiar na wyspie, liczne utrudnienia

  Jak poinformowało w sobotę biuro prasowe Rossello, burza zabiła 10 ofiar na wyspie Portoryko. W sobotę na stacjach benzynowych utworzyły się ogromne kolejki. Kierowcy musieli poczekać nawet siedem godzin. Lokalne władze ograniczyły dostęp do wody wydzielając dzienne racje. Woda pojawia się przez dwie godziny. Komunikat jest ważny, aż do odwołania.

  Niektóre regiony są odcięte od świata, ponieważ wiatr połamał słupy komunikacyjne i pozrywał linie. Usługi telefoniczne są ograniczone.

  Straty są ogromne. Miasta zostały zalane i zrównane z ziemią.

  - Straciłyśmy nasz dom, to było zupełnie zalane. Straciliśmy wszystko, samochody, ubrania, wszystko - powiedziała mieszkanka miasta Carmen, Gloria Lamb.

  Narasta napięcie

  Huragan Maria zniszczył również Port lotniczy w San Juan w miejscowości Luis Munoz Marin, turyści zostali uwięzieni i nie mogą powrócić do swoich domów. Mary Ann Arciola, jej 32-letnia córka wraz z dwójką dzieci, spały w wynajętym wanie, czekając z nadzieją na możliwość powrotu do Stanów Zjednoczonych.

  - Na ekranach nie ma żadnych informacji - powiedziała Arciola.

  Katastrofa stulecia

  Maria uderzyła jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffir-Simpson. Niosła ze sobą wiatr wiejący z prędkości 225 km/godz, który wyrządził w Portoryko znaczne zniszczenia. Zrywał dachy z domów, niszczył sieć energetyczną i powodował liczne powodzie. Bez prądu pozostało około 3,4 miliona mieszkańców.

  Gubernator Portoryko Ricardo Rossello określił huragan jako największą katastrofę naturalną w tym stuleciu. 

Maria, która jest obecnie huraganem trzeciej kategorii, oddala się od wysp Turks i Caicos i zmierza w kierunku północno-wschodnim. W ciągu weekendu ma minąć archipelag Bahamów. Dotychczas spowodowała śmierć co najmniej 30 osób.

  Zastój gospodarczy

  Jak poinformował Chuck Watson, który podjął się opracowania bilansu strat po huraganie, burza mogła spowodować około 45 miliardów dolarów szkód i przyczyniła się do zastoju gospodarczego na obszarze Wysp Karaibskich. W Samym Puerto Rico szkody sięgają co najmniej 30 miliardów dolarów.

  Zobacz jak wygląda Portoryko po uderzeniu Marii:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...