Informacje
 • Palety, a na nich butelki z wodą.
  Nigdy nie trafiły do potrzebujących

  02-08-2019 13:50 Miały pomóc poszkodowanym po huraganie Maria

  Dziesiątki tysięcy butelek z wodą przeznaczoną dla ocalałych po przejściu dwóch huraganów, które dotknęły Portoryko w 2017 roku, nigdy nie zostały otwarte. Leżały porzucone na prywatnym terenie, aż przeterminowały się.

  Zdjęcia lotnicze agencji prasowej AFP pokazują pole pokryte paletami z butelkowaną wodą. Wiele z nich wygląda, jakby nigdy nie zostały otwarte. AFP poinformowała, że zlokalizowane są w odległości około 40 kilometrów na zachód od San Juan.

  Rzecznik amerykańskiej Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (Federal Emergency Management Agency) powiedział w rozmowie z AFP, że butelki zostały wysłane do Portoryko w ramach pomocy po huraganie Maria we wrześniu 2017 roku.

  Huragan Maria, który szalał na Atlantyku od 16 września do 2 października 2017 roku, był jednym z najsilniejszych, jakie nawiedziły obszary Morza Karaibskiego. Był huraganem piątej, najwyższej kategorii w rosnącej skali Saffira-Simpsona. Życie straciło 3057 osób, w tym 2975 Portorykańczyków. Huragan uderzył zaledwie dwa tygodnie po Irmie, która ominęła wyspę, ale spowodowała rozległe zniszczenia i przerwy w dostawach prądu. Wielu Portorykańczyków musiało przetrwać miesiące bez prądu i wody.

  Poszukiwania odpowiedzi

  Rzecznik odmówił dalszego komentarza dla AFP. Przekazał jedynie, że kwestie związane z porzuconymi butelkami były "rozpatrywane przez dział prawny". Po publikacji nagrań kilka stacji informacyjnych kontaktowało się z FEMA. Szukali odpowiedzi na pytanie, dlaczego woda nie została dostarczona potrzebującym. Agencja tłumaczyła się w zawiły sposób, ale nie odpowiedziała na zadane pytanie.

  "Ludzie na wyspie chorowali lub umierali, ponieważ pili skażoną wodę" - napisał jeden z użytkowników Twittera. Po huraganie Maria u co najmniej 74 Portorykańczyków podejrzewano leptospirozę. Choroba może być wynikiem kontaktu z wodą skażoną moczem zwierzęcym.

  Mieszkańcy Portoryko, którzy przeżyli uderzenie groźnego żywiołu, byli oburzeni, kiedy odkryto butelki. Podkreślali, że ludzie nie mieli w czym się myć. Przez wiele miesięcy zbierali też wodę z górskich źródeł.

  Niespokojny czas w Portoryko

  Doniesienia o odnalezionych paletach z butelkami pojawiły się w czasie, gdy w Portoryko panuje duże napięcie. 24 lipca gubernator Portoryko, Ricardo Rossello, podał się do dymisji po trwających dwa tygodnie protestach.

  Sprawa tzw. Rickyleaks skupiła na sobie uwagę opinii publicznej w zamieszkiwanym przez 3,2 milionów mieszkańców Portoryko. Opublikowane przez portorykańskich dziennikarzy obraźliwe, często obsceniczne czy pogardliwe uwagi Rossello odnoszące się do kobiet oraz deputowanych stały się przyczyną protestów ulicznych. Według Reutersa w najliczniejszym proteście wzięło udział nawet pół miliona osób.

  >>>CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI W PORTORYKO

  Odbudowa zniszczonych przez huragany terenów nadal trwa. AFP poinformowała, że sześciu urzędników państwowych zostało niedawno oskarżonych o sprzeniewierzenie 15 milionów dolarów przeznaczonych na odbudowę.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....