Informacje
 • "Pacjent z Londynu" w remisji zakażenia wirusem HIV. To druga osoba na świecie

  05-03-2019 15:53 Przełom w leczeniu wirusa?
  Zamiast się bać, zbadaj się (wideo z grudnia 2016) Foto: Shutterstock | Video:  

  W Wielkiej Brytanii po raz drugi na świecie najprawdopodobniej udało się wyleczyć pacjenta z wirusem HIV - dzięki silnej chemioterapii i przeszczepowi szpiku kostnego. Jak zaznaczają badacze, wirusa w ciele pacjenta nie da się wykryć żadnymi dostępnymi metodami.

  Wyniki kolejnego przypadku cofnięcia objawów wirusa HIV opublikowano we wtorkowym wydaniu "Nature".

  Zniszczenie zakażenia wywołanego wirusem HIV po raz pierwszy udało się przeprowadzić w Niemczech przed 12 laty u Timothy Raya Browna, który obecnie przebywa w Pal Springs w Kalifornii, jak poinformował "New York Times". Lekarze i media nazwali go "Pacjentem z Berlina", bo początkowo chciał pozostać anonimowy i był leczony w niemieckiej stolicy.

  Kolejny pacjent nie wykazuje nawrotu choroby

  Anonimowy pragnie pozostać mężczyzna, którego ostatnio leczono w Londynie (nazywany "Pacjentem z Londynu"). Brytyjscy specjaliści poinformowali, że podobnie jak u Timothy'ego Raya Browna, przed 18 miesiącami przeprowadzono u niego przeszczep szpiku kostnego w związku z chorobą nowotworową. Od tego czasu nie wykazuje nawrotu zakażenia wirusem HIV.

  Timothy Ray Brown otrzymał silną chemioterapię, która zniszczyła powstające w szpiku komórki nowotworowe. Potem przeszczepiono mu szpik kostny pozyskany od dawcy z mutacją CCR5, zapewniającą odporność na wirusa HIV. Zabieg ten przeprowadzono, kiedy zachorował na białaczkę.

  Podobny zabieg transplantacji szpiku zastosowali specjaliści University College London, Imperial College London, Cambridge University oraz Oxford University - gdy się okazało, że "pacjent z Londynu" w 2012 roku zachorował na chłoniaka Hodgkina (ziarnicę złośliwą). Jemu również podano szpik od dawcy odpornego na wirusa HIV (którym zaraził się w 2003 roku).

  Remisja obu chorób

  BBC informuje, że u brytyjskiego pacjenta doszło do remisji ziarnicy, jak również do cofnięcia się zakażenia HIV do takiego stopnia, że wirus ten nie jest wykrywany w jego organizmie dostępnymi metodami.

  - Uzyskując remisję tego zakażenia u kolejnego pacjenta z wirusem HIV dzięki tej samej metodzie, wykazaliśmy, że "pacjent z Berlina" nie jest wyjątkiem, a zastosowana terapia wyeliminowała zakażenie o obydwu chorych - powiedział profesor Ravindra Gupta z University College London.

  Profesor Eduardo Olavarria z Imperial College London, który również uczestniczył w tym przedsięwzięciu, podkreślił, że nowa strategia, polegająca na wykorzystaniu odpowiedniego przeszczepu szpiku kostnego, może doprowadzić do wyeliminowania zakażenia wirusem HIV.

  Lekarze wiedzą, jak wyleczyć HIV? Specjaliści studzą emocje

  - Taka terapia nie może być jednak standardem w leczeniu wyłącznie tego zakażenia, ponieważ wymaga ona użycia silnie toksycznej chemioterapii, w tym przypadku koniecznej w leczeniu chłoniaka Hodgkina – dodał brytyjski specjalista.

  Zdaniem profesor Grahama Cooke’a z National Institute for Health Research, takie leczenie jest zbyt ryzykowne dla innych osób z wirusem HIV.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Są gorsze choroby
  znacznie większym problemem są alergie... a w ich leczeniu nic się nie zmieniło przez ostatnie 30 lat...
  ~Miroo /2019-03-05 19:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....