Informacje
 • Oto pająk, który jest niezwykle opiekuńczy. Karmi młode "mlekiem"

  02-12-2018 11:55 Toxeus magnus - poznajcie niezwykłego pająka
  Skorpion w sklepie odzieżowym w Toruniu Foto: CC BY-SA 3.0/Sarefo | Video: Patrol Eko Torun

  Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Science", pająk skokowy z południowo-wschodniej Azji karmi swoje dzieci płynem przypominającym mleko. Dorosłe osobniki tego gatunku opiekują się młodymi dłużej niż niektóre ssaki.

  Naukowcy zaobserwowali, że Toxeus magnus gatunek pająka pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej, nie tylko karmi swoje młode płynem wydzielanym z własnego ciała, ale sprawuje także nad nimi opiekę. Jak wskazują badacze, pokarm matki jest bogaty w związki odżywcze, co zwiększa szansę na przetrwanie i żywotność potomstwa. Toxeus magnus pielęgnuje swoje młode do czasu, kiedy same będą mogły zdobywać pożywienie.

  Zachowaniem przypomina ssaka

  Toxeus magnus opiekuje się młodymi dwa razy dłużej niż szczury czy myszy. Tak zaawansowaną opiekę nad młodymi obserwuje się zazwyczaj u ssaków. Badacze podkreślają, że skaczące pająki też taką opiekę zapewniają. Ekolog behawioralny Chen Zhangi z Chińskiej Akademii Nauk, wraz ze swoim zespołem, zaobserwował dziwne zachowanie pająków Toxeus magnus.

  Pająki w laboratorium

  Mimo że pająki nie praktykują tworzenia kolonii, zaobserwowano grupę dorosłych i młodych osobników przebywających razem w gnieździe. Zwróciło to szczególną uwagę Chena. Żeby więc dokładniej się temu przyjrzeć, umieścił kilka pająków w swoim laboratorium. Zaobserwował, że przez kolejne 20 dni młode pająki w ogóle nie opuszczały gniazda, mimo że ich matka nie dostarczała im z zewnątrz pożywienia. W dodatku zauważono, że młode osobniki były bardzo przywiązane do swojej matki, a ona troskliwie się nim opiekowała.

  - Opieka matki nad potomstwem wskazuje na to, że bezkręgowce również rozwinęły tę zdolność -  powiedziała Quan Rui-Chang z Chińskiej Akademii Nauk.

  Matka wydziela płynny pokarm

  Kolejne badania zespołu wykazały, że matka produkuje dla swoich dzieci pokarm przypominający mleko. Ze swojego nadbrzusza wydziela kropelki płynnej substancji, którą żywią się nowo narodzone i nieco starsze osobniki.

  Pająki około 20. dnia życia, tuż po osiągnięciu dojrzałości płciowej, są zdolne do opuszczenia matczynego gniazda w poszukiwaniu pożywienia, jednak niechętnie to robią. Badacze wskazują, że pająki przez kolejne 20 dni korzystają zarówno z pokarmu, który same zdobędą, jak i pokarmu matki. Ten wydłużony do 40 dni czas matczynej opieki zwiększa szansę na przeżycie około 76 procent młodych.

  Gdy naukowcy pozbawili młode, które miały mniej niż 20 dni, pokarmu matki, pająki zginęły. Osobniki, które miały więcej niż 20 dni, przetrwały. Natomiast gdy matka została całkowicie odseparowana, starsze pająki, które zwykle wcześniej opuszczały gniazdo, rosły wolniej i miały mniej szans, żeby osiągnąć dojrzałość.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....