Superszybkie pająki koszmarem globalnego ocieplenia - 18-04-2015
Nowe wyniki badań sugerują, że globalne ocieplenie może spowodować nie tylko wzrost populacji pająków, ale również sprawić, że będą coraz szybsze. czytaj dalej
Anyphaena accentuata został Europejskim Pająkiem Roku
Zdj.: wikimedia.commons, film: flickr.com
Dlaczego to motacz nadrzewny został pająkiem roku? Powodów jest kilka. Gatunek ten ma bardzo charakterystyczny wygląd. Łatwo dzięki temu go rozpoznać i prowadzić badania. Dodatkowo mają one niezwykłą umiejętność, samce odwłokiem wydają dźwięki, co sprawia, że są to bardzo nietypowe pajęczaki.
Samice tego pająka są w kolorze od żółci, przez beż, aż do brązu. Osiągają do maksymalnie 9 mm. Na odwłoku zaznaczone są cztery bardzo ciemne plamy, które są charakterystyczne dla tego gatunku. Samce są zazwyczaj mniejsze od samic (długość ich ciała waha się od 4 do 7 mm). Pająki te żyją na pniach i w koronach drzew. Można je spotkać również na zabudowie. Zimą chowają się pod korą martwych drzew. Odżywiają się owadami bezskrzydłymi i skoczogonkami.
Pająki te słyną z nietypowych dla pająków zachowań podczas godów. Samiec, aby zachęcić samicę, uderza nogami o kryjówkę. Dodatkowo za pomocą odwłoka wydaje wibrujące dźwięki.
Źródło: european-arachnology.org
Autor: mab/rp
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 1