Informacje
 • Oto Europejski Pająk Roku 2015!
  Jak Wam się podoba?

  01-06-2015 11:12 Wydaje charakterystyczne dźwięki
  Oto Europejski Pająk Roku 2015! <br />Jak Wam się podoba?

  Anyphaena accentuata został Europejskim Pająkiem Roku

  Zdj.: wikimedia.commons, film: flickr.com

  Wybrany został Europejski Pająk 2015 roku. Został nim motacz nadrzewny, bardzo nietypowy stawonóg. Wydaje dźwięki odwłokiem.

  Pająk motacz nadrzewny Anyphaena accentuata jest Europejskim Pająkiem Roku 2015. Został wybrany przez grupę 86 arachnologów z 26 krajów. Nad głosowaniem czuwało Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu w Austrii, Arachnologische Gesellschaft oraz Europe Society of Arachnology. Wybory mają na celu wskazanie, na którym pajęczaku w danym roku zostanie skupiona uwaga naukowa.

  Głośny pająk

  Dlaczego to motacz nadrzewny został pająkiem roku? Powodów jest kilka. Gatunek ten ma bardzo charakterystyczny wygląd. Łatwo dzięki temu go rozpoznać i prowadzić badania. Dodatkowo mają one niezwykłą umiejętność, samce odwłokiem wydają dźwięki, co sprawia, że są to bardzo nietypowe pajęczaki.

  Ciemne plamy na odwłoku

  Samice tego pająka są w kolorze od żółci, przez beż, aż do brązu. Osiągają do maksymalnie 9 mm. Na odwłoku zaznaczone są cztery bardzo ciemne plamy, które są charakterystyczne dla tego gatunku. Samce są zazwyczaj mniejsze od samic (długość ich ciała waha się od 4 do 7 mm). Pająki te żyją na pniach i w koronach drzew. Można je spotkać również na zabudowie. Zimą chowają się pod korą martwych drzew. Odżywiają się owadami bezskrzydłymi i skoczogonkami.

  Wibrujący pająk

  Pająki te słyną z nietypowych dla pająków zachowań podczas godów. Samiec, aby zachęcić samicę, uderza nogami o kryjówkę. Dodatkowo za pomocą odwłoka wydaje wibrujące dźwięki.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Europejski Pająk
  To w końcu którego roku?
  ~m_apt /2015-06-01 13:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...