Informacje
 • Osuwisko w Indonezji. Służby wciąż szukają 27 osób

  11-01-2021 20:47 Do katastrofy doszło w sobotę
  Zniszczenia po ulewach w stołecznym regionie Angoli Foto: Reuters | Video: PAP/EPA/AMPE ROGERIO

  Indonezyjskie służby ratunkowe nie tracą nadziei i wciąż szukają 27 osób, które zaginęły w sobotnich osuwiskach. Problemem w akcji ratunkowej są jednak opady deszczu i stromy, niestabilny grunt.

  W zachodniej Indonezji nadal trwają poszukiwania 27 zaginionych w osunięciach gruntu. Bilans ofiar śmiertelnych katastrofy sięga co najmniej 13 osób.

  Do katastrofy doszło w sobotę po południu w miejscowości Cihanjuang w zachodniej Jawie, około 150 kilometrów na południowy wschód od stolicy kraju – Dżakarty. Około godziny 19.30, gdy ratownicy wciąż byli zajęci ewakuacją regionu, ziemia ponownie się osunęła.

  Ratownicy są zdania, że drugie z osuwisk było większe. Do tego masy ziemi dosłownie zmiotły i zakopały dziesiątki osób.

  - Proszę wszystkich o modlitwę. Mam nadzieję, że dzisiejsze poszukiwania zakończą się sukcesem i uda nam się znaleźć wszystkie osoby – mówił w poniedziałek jeden z ratowników pracujących na miejscu katastrofy.

  Niebezpieczne warunki

  Służby podały, że wyzwaniem dla ratowników wciąż są niesprzyjające warunki pogodowe. Teren poszukiwań jest niebezpiecznie stromy, a obfite opady deszczu wpłynęły na stabilność gleby.

  - Problemem jest często zmieniająca się pogoda. Kiedy pada, musimy przerwać poszukiwania dla bezpieczeństwa ekipy ratunkowej – mówił ratownik.

  Prezydent Indonezji Joko Widodo już w październiku ubiegłego roku ostrzegał, że ulewne opady, będące konsekwencją utrzymywania się systemu pogodowego La Nina, wpłyną na częstotliwość powodzi i osunięć ziemi.

  W kraju bardzo często pojawiają się powodzie i osuwiska, szczególnie w porze deszczowej, która trwa od listopada do marca. Sytuację pogarsza intensywna wycinka lasów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....