Informacje
 • Ogień trawi hiszpańskie lasy. Pożar na Gran Canarii

  11-08-2019 19:23 Ewakuowano około tysiąc osób
  Nagrania Reporterów 24 pożarów na wyspie Zakintos Foto: PAP/EPA/ELVIRA URQUIJO A. | Video: Kontakt 24

  Około tysiąca hektarów lasów spłonęło w niedzielę na obleganej przez turystów hiszpańskiej wyspie Gran Canaria w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowały lokalne władze. Z żywiołem walczy ponad 200 osób, w tym oddział wojska.

  - Wydawało się, że pożar, który wybuchł w sobotę w gminie Artenara, na północnym zachodzie wulkanicznej wyspy, został opanowany w nocy, ale zmiana kierunku wiatru pogorszyła sytuację - wyjaśnił na antenie radia COPE szef regionalnego rządu Wysp Kanaryjskich, Angel Victor Torres.

  Trwa walka z ogniem

  Strażacy walczą z płomieniami w "trzech miejscach, z których dwa są lepiej kontrolowane, a trzecie jest bardziej uciążliwe". Do walki z żywiołem zmobilizowano ponad 200 osób, w tym oddział wojska. Ogień gasi dziesięć samolotów i śmigłowców pożarniczych.

  - Chodzi o to, żeby działać jak najszybciej, zanim powrócą podmuchy wiatru i nadejdzie noc - tłumaczył Torres. W sobotę Gwardia Cywilna aresztowała domniemanego sprawcę pożaru, który według władz użył do tego urządzenia spawalniczego.

  W nocy z soboty na niedzielę ewakuowano około tysiąca mieszkańców trzech gmin. Nie mogą jeszcze wrócić do swoich domów - poinformowały służby ratownicze.

  W Hiszpanii, która zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem ilości przyjeżdżających turystów, co roku dochodzi do wielu pożarów lasów, co ma związek z suchym klimatem w tym kraju.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....