Informacje
 • Ogień szaleje na wschodzie Australii.
  Upały zwiększą zagrożenie

  08-12-2019 20:05 Temperatura przekroczy 40 stopni Celsjusza
  Żołnierze zaangażowali się w pomoc skrzywdzonym zwierzętom Foto: PAP/EPA/JEREMY PIPER | Video: Facebook.com/australianarmy

  Wschodnia Australia od kilku tygodni zmaga się z szalejącymi pożarami. Według prognoz, kolejne dni będą wyjątkowo ciężkie, bo zbliża się fala upałów, a w niektórych regionach temperatura powietrza przekroczy 40 stopni Celsjusza.

  W niedzielę wieczorem na terenie stanu Nowa Południowa Walia odnotowano ponad 90 pożarów. 48 nie zostało opanowanych przez strażaków. Jednym z nich jest pożar Gospers Mountain niedaleko Parku Narodowego Wollemi. Płonie tam obszar o powierzchni 307 tysięcy hektarów.

  Idą upały

  Nadchodzący tydzień, a zwłaszcza jego początek, będzie bardzo ciężki.

  - Szczególnie upalnie będzie we wtorek. Prognozowana temperatura będzie wynosić w dzień od 30 do nawet 40 stopni Celsjusza. Przed nami sporo pracy - poinformował komisarz Shane Fitzsimmons ze straży pożarnej w Nowej Południowej Walii.

  Gorąco będzie także w nocy. Miejscami temperatura nie będzie spadać poniżej 20 st. C. Wiatr też będzie utrudnieniem, jego prędkość osiągnie w porywach do 70 kilometrów na godzinę.

  Oprócz ognia zagrożeniem jest też smog, który w ostatnich dniach bardzo dokuczał szczególnie mieszkańcom Sydney. Kolejne kłęby dymu mają spowić miasto późno w poniedziałek.

  Jak przewiduje Biuro Meteorologiczne (BOM), 2019 rok w Australii może być jednym z najbardziej suchych i najcieplejszych w historii pomiarów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...