Informacje
 • Ofiary śmiertelne, tysiące zniszczonych domów.
  Katastrofalne trzęsienia ziemi

  04-11-2019 10:59 Dwa silne trzęsienia ziemi
  15 lat trzęsień ziemi Foto: Reuters | Video: NOAA Science On a Sphere

  Po dwóch trzęsieniach ziemi, które nawiedziły wyspę Mindanao, ponad 31 tysięcy Filipińczyków zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów - poinformowały w poniedziałek władze. Są co najmniej 22 ofiary śmiertelne, a ponad 420 osób zostało rannych.

  Według danych rządowych około 24 tysięcy osób w regionach, które najbardziej ucierpiały przez trzęsienie, zostało ewakuowanych do specjalnych ośrodków. Chodzi między innymi o prowincję Cotabato. Jednocześnie ponad 7,4 tysiąca Filipińczyków schroniło się u przyjaciół czy rodziny - informują władze.

  W sumie trzęsienia ziemi z wtorku i czwartku - o magnitudzie 6,6 oraz 6,5 - uszkodziły blisko 29,4 tysiąca domów, z czego 21 tysięcy zostało całkowicie zniszczonych. Rząd uruchomił środki w wysokości 11 milionów pesos (około 218 tysięcy dolarów), które mają trafić do rodzin dotkniętych skutkami katastrof.

  Jednocześnie najnowszy bilans ofiar mówi o 22 zabitych, dwóch osobach zaginionych i ponad 420 rannych. Wcześniej informowano o 21 ofiarach śmiertelnych.

  Po najnowszych trzęsieniach ziemi nastąpiło w sumie około 270 wstrząsów wtórnych.

  Niebezpieczny region

  Na wyspie Mindanao do poprzednich wstrząsów doszło 16 października. Zginęło wtedy siedem osób, a 20 tysięcy mieszkańców pozostało bez dachu nad głową.

  Filipiny są jednym z najbardziej narażonych na naturalne katastrofy regionów na świecie. Każdego roku kraj ten jest atakowany przez około 20 silnych burz tropikalnych i znajduje się w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych na Pacyfiku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • trzesienie
  Albstadt Badenia Wittembergia tez trzeslo o 2 w nocy, podobno 3.7 do 4 richtera
  ~eu2 /2019-11-04 14:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...