Informacje
 • Odkryli skarb w starożytnej świątyni wart 22 mld dolarów

  04-07-2011 20:02 Trwa kłótnia, o to czyje jest warte miliardy dolarów znalezisko
  Odkryli skarb w starożytnej świątyni wart 22 mld dolarów

  Skarb znaleziono przypadkiem podczas renowacji świątyni

  shutterstock.com

  Śri Padmanabhaswamiego to sanktuarium znajdujące się na południu Indii. Właśnie tam, podczas prac konserwacyjnych, odnaleziono drogocenny posąg i klejnoty, których wartość szacowana jest na 22 miliardy dolarów. Lokalne media rozpisują się na temat zawartości skarbu. Miejscowy maharadża i lokalne władze już się kłócą o to, do kogo należy.

  Na drogocenne znalezisko natknęła się ekipa prowadząca prace konserwacyjne na zlecenie lokalnych władz i

  Najwyższego Sądu Indii. Miejscowe źródła podają, że specjaliści pracujący na terenie świątyni, odnaleźli złoty posąg Padmanabhaswamiego - jednej z postaci Wisznu, przedstawionego w pozycji "wiecznego snu", dwukilogramowe statuetki ze złota, naszyjniki z kamieni szlachetnych oraz korony i szmaragdy. Dziennik "The Times of India" pisze też o tonie złotych monet z epoki napoleońskiej i czasów panowania Brytyjczyków oraz o worku diamentów z Birmy i Cejlonu.

  Z uwagi na nadal trwające prace w kryptach, wydział ds. archeologii stanu Kerala, gdzie znajduje się świątynia, nie zezwolił na szczegółowe informowanie o ich zawartości. A właśnie tam znajdują się skarby. Indyjska prasa spekuluje jednak na temat wartości znaleziska. Większość dzienników uważa, powołując się na nieoficjalne źródła, że może to być nawet kwota 22 miliardów dolarów.

  Kłócą się o świątynię, pokłócą się i o skarb?

  Skarb odkryto niedawno, a już pojawił się spadkobierca. Lokalny maharadża Uthradan Thirunaal Marthanda Varma oznajmił, że skarby ze świątyni należą do jego rodu. Według rzecznika pałacu w Trawankorze, wartość skarbu podawana przez prasę to spekulacje; zasadniczo znalezione przedmioty są bezcenne z uwagi na ich wartość historyczną i kultową.

  Nie jest to oczywiste dla Sądu Najwyższego, który przekazał świątynię w gestię lokalnych władz. Powód? Maharadżom Trawankoru zarzucano, że nie są w stanie zapewnić zabytkowi wystarczającej ochrony. Dodatkowo odkrywcy skarbu pracowali na zlecenie stanu Kerala.

  Obecnie sprawa zwierzchnictwa nad świątynią znajduje się w sądzie apelacyjnym. Jednak lokalne władze, po tym jak odkryto skarb, postanowiły wzmocnić ochronę "w należącym do nich sanktuarium". Zainstalowany zostanie w niej system alarmowy i kamery, a pilnować jej będzie 120 funkcjonariuszy - poinformował szef lokalnej policji Manoj Abraham.

  Świątynia zbudowana w XVI wieku powstała dla uczczenia boga Wisznu i była kontrolowana przez maharadżów księstwa Trawankoru, które w 1947 roku weszło w skład niepodległych Indii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • kgkg
  Kto pierwszy ten lepszy. Skarb już dawno wywieziony. Przecia trzeba wzmocnić lewą nogę w Indiach.
  ~gfhj /2017-08-01 15:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...